ABD Ticaret Ateşeleri ve Ekonomi Uzmanları Heyeti, MÜSİAD Genel Merkezde Kabul Edildi

10.08.2017

ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Erika Olson, ABD İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Neil Pickett, Politika ve Ekonomi Bölüm Şefi J. Andrew Abell ve Ekonomi Uzmanı İbrahim Öztürk’ ten oluşan ABD Heyeti, 04 Ağustos 2017 tarihinde MÜSİAD Genel Merkezde; MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Başkan Yardımcıları Mütteki Sezen, Mutlu Bozkurt, Şevket Can Tülümen, komisyon üyesi Naci Akyüzlü, Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu üyeleri Gökhan Aydoğdu ve Arife Gök ile Genç MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu üyesi Sefanur Güvercin’den oluşan MÜSİAD Heyeti tarafından misafir edildi.

Görüşmede, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin tarafından MÜSİAD olarak yakın zamanda ABD’ye Washington DC, New York özelinde iki ayrı gezinin planlandığını belirtti. Ayrıca ABD’de yakın zamanda 50 eyalette temsilci atmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. ABD Ankara Ticaret Ateşesi Erika Olsan ise ‘ABD pazarının çok büyük bir Pazar olması nedeni ile Türk yatırımcısının, sektörüne göre her eyaleti özel bir şekilde çalışmasının önemli olduğunu belirtti. Özellikle MÜSAİD üye portföyüne uygun bir çok farklı yelpazede Amerikan firmasının bu eyaletlerde çalışmak için doğru partner beklediğini belirtti.

ABD Ticaret Ateşesi Erika Olson,  MÜSİAD USA’in, USA’ de yerel ticaret odaları ile temas sağlamasının çok önemli olduğunu ve bunun dahi MÜSİAD üyeleri için ciddi fırsatlar içeren ticari sonuçlar getirebileceğini beyan etti. Ancak görüldüğü kadarı ile MÜSİAD ve ABD arasındaki ilişkiye geliştirmek için öncelikle bir planlama sürecinin önemli olduğunu fark ettiğini belirtti.

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ise bu noktada MÜSİAD Expo, MÜSİAD Global Finance Summit, MÜSİAD Satellite Expo gibi MÜSİAD Sponsorluğundaki özel programlar içinde ABD ticaret temsilcileri ile ile teması arttırmak istediklerini beyan etti.

Görüşmede MÜSİAD Uluslararası İlişkiler  Ve Dış Ticaret Komisyonu Başkan Yardımcısı Şevket Can Tülümen ise taraflar olarak küçük ama sağlam adımlarla ilerlenmesinin uygun olacağını, özellikle eyalet sistemine yabancı Türk İnsanı için var olan düzenlemelerin ayrıca Türkçe olarak hazırlanarak paylaşılmasının önemli olduğunu belirtti.

Bu toplantının Eylül başında daha spesifik başlıklarda tekrarlanmasının önemli olduğunu belirtti. Sahada somut olarak yapılacak işlere odaklanılması konusunda gelecek toplantıda tarafların bir araya gelmesine karar verildi.

Görüşme karşılıklı iyi dilek ve temenniler ile son buldu.