Arap İş İnsanları Buluşması’nın 4.sü Mersin’de Düzenlendi

02.01.2019

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şubesi, “Arap Yatırımcılar İle İstişare Buluşması” gerçekleştirdi.

MÜSİAD tarafından düzenlenen "Arap İş İnsanları Tanışma Programı"nın dördüncüsü 27 Aralık Perşembe günü Mersin’de gerçekleştirildi. MÜSİAD Mersin tarafından Arap yatırımcıları, bölgede yatırıma teşvik etmek amacıyla düzenlenen buluşmaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, MÜSİAD Kurucu Genel Başkanı ve IBF Başkanı Erol Mehmet Yarar, IBF Başkan Yardımcısı Gazi Mısırlı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, MÜSİAD Mersin Başkanı Sedar Yıldızgörer, MÜSİAD Yönetim Kurulu ve MÜSİAD üyelerinin yanı sıra Mersin iş dünyasından isimler de katıldı.

Birçok Ülkeden Katılımcı Bir Araya Geldi

Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı yatırımcıların yanı sıra; Cezayir, Filistin, Katar, Irak, Libya, Mısır, Suriye, Ürdün ve Yemen’den katılan yatırımcılardan oluşan 220 kişilik heyet ile Mersin MÜSİAD arasında B2B iş görüşmeleri yapıldı. Toplantıda aynı zamanda Arap iş insanlarına, MÜSİAD’ın genel yapısı tanıtıldı ve Arap iş insanlarından, MÜSİAD’a üyelik talepleri alındı.

“MÜSİAD’ın Ayak Basmadığı Kıta Kalmadı”

MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar, derneğin Mersin Şubesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, MÜSİAD olarak ayak basmadıkları kıta ve gitmedikleri Müslüman topluluk kalmadığını söyledi. Arap iş insanlarına seslenen Yarar, daha önce Şam'a gittiğini belirterek, "Tabii o zaman sizlerle tanışmıyorduk. Böyle üzücü bir hadiseyle tanışmış olmamız kalbimizde yaradır. Ama bu da bir kaderdir. Allah bizleri böyle bir ortamda karşılaştırdı. İnşallah muhacirle ensarın kaynaşması gibi biz de kaynaşırız. Biz, bu manevi duyguyla sizlerle kaynaşmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

“Türkiye, Sanayi ve Üretim Alanları ile Gelişmeye ve Yükselmeye Devam Ediyor”

Türkiye’de sanayinin ve üretimin olmazsa olmaz olduğunu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, “Türkiye, sanayi ve üretim alanları ile gelişmeye ve yükselmeye devam ediyor. İleri teknoloji ürünlerindeki ihracatımız giderek artıyor ve artmaya devam edecektir. Bugün Sanayi Bakanımız ile birlikte 3 sanayi tesisimizi gezdik ve tesislerimizin dijital dönüşüme başladığını ve sanayi 4.0’ın uygulamalarını gördük. Bu durum bizleri gururlandırdı. Mersin’e yapacağınız her yatırımı, sadece bu ülkeye değil, sizin kendi ülkenize yapılmış bir yatırım gibi görmelisiniz. Bugüne kadar Türkiye’ye yatırım yaparak zarar eden firma çok fazla duymadım; her gelen daha da büyüyor ve güçleniyor. Türkiye bir taraftan gümrük birliğinin bir parçası, bir taraftan da güçlü bir altyapı ve hukuk sistemine sahip bir ülkedir. Türkiye’ye yapacağınız her yatırımda, devletimizin her birimi sizinle birlikte olacaktır” dedi.

“Mersin Her Alanda Potansiyeli Olan Bir Kent”

Mersin Valisi Ali İhsan Su, “Mersin, lojistik, sanayi, tarım ve turizm gibi alanları ile yatırıma açık ve potansiyeli olan bir kenttir. Kazanlı bölgesindeki yatırımların ve Çukurova Bölgesel Havalimanı projesinin tamamlanması ile birlikte Mersin tamamen cazibe merkezi haline gelerek, yatırımcılar için olanaklı bir kent konumunda olacaktır” ifadelerini kullandı. Ülkemizin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak durmadan ve yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz. Uluslararası kaynaklardan gelen yanlış yönlendirmeleri önlemeliyiz, bunun için ayrıca bir yatırım diplomasisi hareketi başlatılmalıyız ve yerli - yabancı yatırımcıyı aynı sahada buluşturmalıyız. Mersin’imiz büyümekte ve gelişmekte, yıllar öncesiyle bugünün arasında önemli farklar bulunmaktadır. Mersin, büyük limanıyla, iç piyasa ticaretiyle, ihracatıyla bugün ülkemizin önemli tarım ve sanayi kentlerinden bir tanesidir. Ülke ekonomimiz büyürken, Mersin ticaretinin yerinde sayması mümkün değildir ve her geçen gün bu büyüme devam edecektir” İfadelerini kullandı.

“MÜSİAD’ın Ülkemize Katkısı Çok Önemli Bir Boyutta”

MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Serdar Yıldızgörer ise “MÜSİAD, yaptığı çalışmalar, yatırım ve istihdama sağladığı katkılarla ilimizin ve ülkemizin bu seviyelere ulaşmasında çok önemli rol oynamıştır. Bu bağlamda bizler de ilk günkü heyecanla milli ekonomimize ve üretimimize katkı sağlamak için, Türkiye'nin kendi içinde bütün, bölgesinde etkin, dünyada saygın bir ülke oluşturma mücadelesinde rol oynayabilmek amacıyla milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak durmadan ve yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz” dedi.