03.04.2018

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyon Başkanı Zeki Güvercin, Belçika Büyükelçisi Michel Malherbe’i makamında ziyaret etti

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyon Başkanı Zeki Güvercin, Belçika Büyükelçisi Michel Malherbe’i 29 Mart 2018 Perşembe günü, Büyükelçilik’te ziyaret etti. Toplantıya Güvercin’in yanı sıra MÜSİAD Ankara Şubesi Dış İlişkiler Başkanı Ömer Faruk Coşkun da katıldı.

Görüşmede,  göreve yeni gelen Büyükelçi Malherbe’ye tebriklerini ileten Güvercin, MÜSİAD hakkında bilgilendirme yaparak iş birliği temennisinde bulundu.  Güvercin ayrıca, 21-24 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek MÜSİAD EXPU Fuarı hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

MÜSİAD Yayınlarını inceleyen Büyükelçi, ticari ilişkilerin gelişmesi noktasında tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Diğer yandan, Fransa’daki ilgili kurumları, fuardan haberdar edeceğini sözlerine ekledi.

Belçika Hakkında

Belçika'nın dış ticaret politikası, üyesi olduğu Avrupa Birliği (AB) ile BLEB ve BENELUX Anlaşmaları çerçevesinde belirlenmektedir. Bu kapsamda, açık pazar ekonomisi uygulayan Belçika'da ihracatın artırılması, öncelikli konu olarak belirlenmiştir. GSMH'nin önemli bölümünü oluşturan ihracat gelirleri, ülke için hayati önem arz etmektedir. Kayda değer bir doğal zenginliği bulunmayan Belçika'da, bürokratik yapı ile meslek kuruluşları, bu amaca en iyi hizmet verebilecek biçimde şekillendirilmiştir. Öte yandan, ihraç ürünlerinin rekabet gücünün korunması ve artırılması amacıyla araştırma ve geliştirme faaliyetlerine büyük önem verilmekte; bu amaçla nitelikli insan gücü yetiştirilmesine özen gösterilmektedir.

Ülke ekonomisinde faaliyet gösteren işletmelerin büyük çoğunluğu, küçük ve orta ölçeklidir. Bu itibarla, söz konusu işletmelerin performansını yükseltmeye yönelik çeşitli çalışmalar sürdürülmektedir.

Limanları, kanalları, demiryolları ve otoyol ağıyla, son derece gelişmiş ulaşım altyapısına sahip olan Belçika sanayisi, çevre ülkelerin sanayileriyle entegre olmuş durumdadır.

Yabancı Nüfusun Yüzde 60’ı Fas ve Türk Kökenli

11.3 milyonluk bir nüfusa sahip olan Belçika, Avrupa’da, Hollanda’dan sonra en fazla nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerden biridir. Ülkenin kuzeyindeki, Flamanca konuşulan Flaman bölgesi, güneydeki Fransızca konuşulan Valon bölgesinden çok daha fazla nüfus yoğunluğuna sahiptir. 2014 itibariyle Brüksel’in nüfusu 2 milyondur.

Batı Avrupa ülkelerinin çoğunda olduğu gibi, Belçika’da da son 30 yıldır düşen doğum oranları ve artan yaşam süresi nedeniyle nüfus giderek yaşlanmaktadır. Ülkenin nüfus artış hızındaki azalma, ülkeye yönelik göçler vasıtasıyla dengelenmektedir. Ülkenin nüfusu, yılda % 0.5 oranında artmaktadır.  Yabancı nüfusun yaklaşık % 60’ı, özellikle İtalya, Fransa ve Hollanda’dan olmak üzere AB ülkeleri çıkışlıdır. AB dışından gelen yabancı nüfusun % 60’ı da Fas ve Türk kökenlidir. 2015 yılı verilerine göre ülkede, 1 milyon 255 bin yabancı yaşamaktadır.