Güney Afrika Cumhuriyeti- Black Business Council Derneği Başkanı Dr. Danisa Baloyi’den MÜSİAD Genel Merkeze Nezaket Ziyareti

13.07.2017

Black Business Council Derneği Başkanı Dr. Danisa Bloyi, Black Business Council Türkiye Sorumlusu Hawa Bibi katılımı ile oluşan Güney Afrika Heyeti; MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Ve Dış Ticaret Komisyonu Başkan Yardımcısı Mutlu Bozkurt, komisyon üyesi İpek Öztürk, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Afrika Masa Koordinatörü Mahmut Yüksel Süne, MÜSİAD Tiflis Şube Başkanı Özgür Yücel, MÜSİAD Köln Temsilcisi Güleser Topuz ve Genç MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Halit Kerim’den oluşan MÜSİAD heyeti tarafından, MÜSİAD Genel Merkez de 07 Temmuz 2017 tarihinde misafir edildi.

Görüşmede 2016 yılı içerisinde Black Business Council (BBC) Başkanı olduğunu belirten Dr. Danisa Baloyi aynı zamanda MoU partneri olan MÜSİAD Genel Merkezi ilk defa ziyaret ettiğini belirtti. Ekonomik ilişkiler ekseninde büyüyen iki STK olarak, ülkelerimiz adına karşılıklı en önemli görevin, doğru siyasal ilişkileri daha da güçlendirecek güçlü bir ekonomik ilişkiler ağını oluşturarak mevcut ekonomik ilişkileri güçlendirmek olduğunu belirtti. BBC olarak kendilerinin Güney Afrika Cumhuriyeti’nin her köşesine erişebilecek profesyonel bir örgütsel yapıları olduğunu ve kurulmuş olan MÜSİAD şubesine Güney Afrika yerelinde; MÜSİAD Genel Merkezle ise sahip oldukları yerel ve güçlü network ağı ile her türlü ticari desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ise yakın tarihler içerisinde Güney Afrika Cumhuriyetinde Black Economic Empowerment Programı ile mevcut sosyal dönüşümü, güçlü bir ekonomik dönüşüm ile değiştirmeye çalışan politikaları yakinen izlediklerini belirtti. Bu noktada iki ülkenin hem KOBİ’ler hem de doğrudan yatırımcılar eli ile mevcuttaki iki derneğe ait Fuar, B2B, Karşılıklı Alım Heyetleri, Sektörel Butik buluşmalar gibi programlar ile mevcut işbirliği anlaşmasının (MoU) aktive edilmesi adına özel bir çalışma süreci içerisine girilmesi gerektiğini vurguladı. MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Ve Dış Ticaret Komisyon Başkan Yardımcısı Mutlu Bozkurt ise MÜSİAD Afrika Çalışmaları yanı sıra; Türkiye’ de kurulan Afrika Vakfı eli ile işadamlarımızın 4.500 Afrikalı Öğrencilerin eğitim hayatlarını desteklerinde ve bu öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde karşılıklı kültürler adına yeni bir ortak paydayı tesis etmesini umduklarını belirtti. MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Afrika Masası Koordinatörü Mahmut Yüksel Süne ise MÜSİAD Genel Merkez de bir ayrıcalık olarak, Afrikalı Öğrenciler Staj Programı Çalışmasının yürütüldüğünü belirtti. Bu çalışma ile eğitimin yanı sıra fırsat eşitliği dahilinde Afrikalı Öğrencilere Türkiye’nin İş Kültürü hakkında yerinde eğitim yolu ile tecrübe kazandırabilmeyi umduklarını belirtti. Ayrıca bu ziyaret vesilesi ile BBC üyelerini, 2018 MÜSİAD Afrika yılı teması içerisinde, 2018 IBF ve 2018 MÜSİAD EXPO Fuarı ekseninde ağırlamaktan onur duyacaklarını belirtti.

Görüşme karşılıklı hediyeleşmeler akabinde, iyi dilek ve temenniler ile son buldu.