Güney Kore İş Fırsatları ve Networking Toplantısı

09.05.2017

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye ve Güney Kore arasında ticaret hacmi ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla “Güney Kore İş Fırsatları ve Networking Toplantısı” düzenledi. Makine, demir-çelik, inşaat, yapı malzemeleri, otomotiv ve bilişim sektörlerinde Güney Koreli firma temsilcilerinin katıldığı networking programı kapsamında iş görüşmeleri gerçekleştirildi. MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Esat Akbülbül, iş adamları ve sanayiciler olarak, Güney Kore’nin değerli tecrübelerinden, en yüksek oranda faydalanılması gerektiğini belirtti.

MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleşen toplantıya; KOTRA Genel Direktörü Taeho Kim, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Esat Akbülbül, KOITA Yeung-nam Chief Technology Officers’ Council Başkanı Kim Sun-Oh, KIBA (Korea International Business Association) Başkanı Lee Sung-Jun, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Güney Koreli iş adamları ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Esat Akbülbül, Güney Kore’nin, acılarını unutmadan, güçlü olmayı, güçlü kalmayı seçtiğini, bu amaçta yıllar içinde bilime, eğitime ve sanayiye yatırım yaptığını belirterek, “Teknoloji günümüzde, gereklilikten öteye, bir zorunluluk halini aldı. Hayatımızın her anında, her iş sürecinde, teknolojiden yardım almak zorunda olduğumuz bir çağdayız.

Bu çağda teknolojiyi kullanmak yetmiyor; onu üreten, geliştiren olmalısınız ki, dünya ekonomisinde söz sahibi olabilesiniz. İşte Güney Kore, teknoloji geliştirerek ve kendi adıyla özdeşleşen “teknoloji transferi”yle bunu en iyi yapan ülkelerden biri oldu” dedi.

Akbülbül: “Güney Kore’nin tecrübelerinden faydalanmalıyız”

Akbülbül konuşmasına şöyle devam etti: “Güney Kore’nin bunu nasıl başardığına baktığımızda; ilk olarak eğitime verilen önem ve AR-GE’ye yapılan yatırımlar çıkıyor karşımıza. Bunun yanında, bizim de her fırsatta dile getirdiğimiz, üniversite-sanayi işbirliğiyle süreci tamamlayarak, teknolojiyi yaratan ülkelerden olduğunu görüyoruz.

Güney Kore, 2015 verilerine göre, ileri teknoloji ihracatında 126.541 milyar dolara ulaşmış durumda. Güney Kore ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler, yıldan yıla gelişme gösteriyor; fakat yeterli değil. İş adamları ve sanayiciler olarak, yukarıda kısaca bahsettiğim Güney Kore’nin değerli tecrübelerinden, en yüksek oranda faydalanmalıyız.

Tabii bu noktada öne çıkacak olan konu; Türkiye’nin genç ve dinamik nüfus yapısının, genç beyinlerinin ve gelişmekte olan Ar-Ge yatırımlarının bu işbirliğindeki önemi. İki ülkenin birikimini, zenginliklerini iyi anlamalı, en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Teknoloji, sanayi, turizm gibi, iki ülkenin birbirinden destek alacağı pek çok alan bulunuyor.”

Kim: “Türk piyasasını tanımak ve iş yapmak istiyoruz”

KOITA Yeung-nam Chief Technology Officers’ Council Başkanı Kim Sun-Oh, KOITA İşadamları Derneği’nin yenilikçi teknoloji üzerine Kore Yeung-nam Bölgesinde olan AR-GE merkezleri olan bir dernek olduğunu belirterek, 2009 yılında kurulan derneğin; makine, kimya, inşaat ve birçok sanayi alanında bulunan 9000 üyeli, güçlü bir dernek olduğunu söyledi.

Kim, derneklerinin yılda 4 sefer olmak üzere resmi toplantılar düzenleyerek son teknik üretim ve planlamalarını paylaştığını ifade ederek; “Geçtiğimiz yıl ilk olarak yurtdışı pazarı oluşturma grubu kuruldu ve ilk seyahat Vietnam’a yapıldı. İkinci olarak ise, Türkiye ziyaretinde bulunmaktayız. Bu ziyaret sayesinde Türk piyasalarını tanımak, ayrıca Türkiye’nin zengin altyapısı hakkında bilgi alarak, gelecekte yeni iş fırsatları oluşturmak için gözlemlerde bulunuyoruz.

KOITA Yeung-nam Teknoloji İşadamları Derneği’nin amacı; üyelerine yeni ticaret alanları oluşturmak, araştırmak ve geliştirmektir. Bu bağlamda Türk piyasasına girmek isteyen tüm firmalara sınırsız destek vereceğiz. Türkiye’de bulunan firma ve yerel yönetimler ile ortaklık yapılarak, işbirliği çalışmaları ile Türk ve Koreli firmalar arasında bir köprü olmayı vaat ediyoruz” dedi.

Program firmalar arası networking toplantıları ile devam ederek, hediye takdimi ile sona erdi.