Malezya - Çin Sanayi ve Ticaret Odası Heyeti MÜSİAD’ da Ağırlandı

15.04.2019

Malezya- Çin Sanayi ve Ticaret Odası Heyeti, Başkan Yardımcısı Dato’ Liew Sew Yee liderliğinde MÜSİAD’a nezaket ziyaretinde bulundu

Malezya- Çin Sanayi ve Ticaret Odası Heyeti, Başkan Yardımcısı Dato’ Liew Sew Yee liderliğinde MÜSİAD’a nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşme, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda MÜSİAD hakkında bilgilendirme yapan Güvercin, derneğin yurt dışındaki faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. MÜSİAD’ın Asya- Pasifik bölgesine büyük bir önem atfettiğini dile getiren Güvercin, bu bağlamda MÜSİAD’ın 2019 yılını Asya-Pasifik yılı olarak ilan ettiğini kaydetti.

Güvercin, MÜSİAD olarak 2019 yılında Asya Pasifik özelinde Çin, Malezya ve Hindistan’a iş gezileri düzenlemenin hazırlığı içerisinde olduklarını vurguladı. 31 Mart – 3 Nisan’da tarihleri arasında Benin ve Togo’ya yönelik düzenlenen iş gezileri hakkında bilgi veren Güvercin, 13 Nisan 2019 tarihinde MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleştirilecek IBF Türk Arap İş Zirvesi’ne de değindi.

17. MÜSİAD EXPO Fuarı hakkında da konuşan Güvercin, fuara özellikle yurt dışından yoğun bir katılım gerçekleştiğini kaydetti. Güvercin,  Malezyalı ve Çinli iş insanlarını 2020 yılında gerçekleşecek olan 18. MÜSİAD EXPO’ya davet etti.

“MÜSİAD ile İş Birliği Yapmak İstiyoruz”

Malezya - Çin Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dato Liew Sew Yee ise, MÜSİAD’ı tanıdıklarını ve MÜSİAD ile iş birliği yapmak için istekli olduklarını vurguladı.

Malezya - Çin Sanayi ve Ticaret Odası olarak çeşitli sektörlerden 100 binden fazla üyelerinin olduğunu ifade eden Dato’ Liew Sew Yee, Malezya’daki 13 eyalet ve 3 bölgede aktif olarak faaliyet gösterdiklerini vurguladı.

Malezya - Çin Sanayi ve Ticaret Odası olarak her sene Malezya hükümeti ile çeşitli konularda zirveler gerçekleştirdiklerini belirten  Sew Yee, hükümet ve karar alıcılar ile yakın ilişki içerisinde olduklarının altını çizdi. Sew Yee bunun haricinde dünya üzerinde 50’den fazla ülkenin ticaret odası ile MoU anlaşmalarının olduğunu söyledi.

Kendileri için Çin ve Japonya’nın en önemli iki pazar olduğunu da sözlerine ekleyen Sew Yee, Türkiye ile ticari ilişkilerini gerçekleştirmek için MÜSİAD ile iş birliği yapmak istediklerini dile getirdi.

Toplantıda söz alan MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu Asya Pasifik Direktörü Süleyman Çelebi, MÜSİAD’ın Asya Pasifik teşkilatlanması hakkında heyeti bilgilendirdi. Malezya’da, Sabri Yardımcı başkanlığında MÜSİAD temsilcilik ofisinin olduğunu belirten Çelebi, Asya-Pasifik coğrafyasının MÜSİAD’ın teşkilatlanma çalışmaları içerisinde önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi.

Toplantıda hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.