Moldova-Romanya İkili Ticaret ve Sanayi Odası İle MoU Anlaşması

16.05.2018


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Moldova-Romanya İkili Ticaret ve Sanayi Odası ile MoU Anlaşması imzaladı

MÜSİAD ile Moldova-Romanya İkili Ticaret ve Sanayi Odası arasında MoU Anlaşması imzalandı.  Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde gerçekleştirilen programda, YTK Başkanı İbrahim Uyar ve Moldova-Romanya İkili Ticaret ve Sanayi Odası Constantin Vieru anlaşmayı imzaladı. MÜSİAD Romanya Başkanı Cem Aksoy da törende hazır bulundu.

İki Ülke Arasındaki Ticaret Hacmi Geliştirilmeli

Düzenlenen iş forumunda konuşma gerçekleştiren İbrahim Uyar, 2017 yılında Türkiye’nin Moldova’ya ihracatının 285 milyon dolar, Moldova’dan ithalatının 180 milyon dolar şeklinde gerçekleştiğini ifade etti. Uyar, iki ülke ticaret hacminin daha iyi seviyelere çıkabilecek potansiyele sahip olduğunu, imzalanan MoU Anlaşamasının ve açılacak temsilcilik ofisinin, bu hacmin arttırılmasında önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

Yıl Sonuna kadar 100 ülkede Olacağız

MÜSİAD’ın Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışında en büyük teşkilata sahip STK’sı olduğunu belirten Uyar, “Hali hazırda yurtdışında 73 ülkede 197 noktada hizmet veriyoruz. Yıl sonuna kadar bu rakamı 100 ülkeye çıkaracağız.“ dedi. 2018 yılını Afrika yılı ilan ettiklerini belirten Uyar, kıtada temsilcilikler atadıklarını, yıl sonuna kadar 30 Afrika ülkesinde MÜSİAD’ın temsil edilmeye başlanacağını belirtti.