06.10.2017

MÜSİAD Balkan Başkanı Dr. Bilal Kara Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Zoran Zaev’i makamında ziyaret etti.

MÜSİAD Balkan Başkanı Dr. Bilal Kara toplantıda, MÜSİAD'ın Balkan ülkelerinin ekonomilerine katkı sağlama ve bölge halkların refah seviyesinin artırılması için gerçekleştirdikleri faaliyetlerden söz etti. Kara, Makedonya Cumhuriyeti’nin ekonomik istikrarının bölgesel istikrar için önem arz ettiğini, bu nedenle MÜSİAD Balkan olarak ülke ekonomisi ile MÜSİAD üyesi iş adamlarının ilgilendiği yatırımlar arasında köprü vazifesini gördüklerini vurguladı.

MÜSİAD'ın yeni dönemde Genel Başkan Abdurrahman Kaan önderliğinde uluslararası ekonomi arenasında birçok aktivitelerde bulunacağını söyleyen Kara, Balkan ülkelerinin de bu faaliyet planlarında geniş yer aldığını belirtti.

Başbakan Zoran Zaev ise MÜSİAD Balkan'ın çalışmalarını takdirle izlediğini, bu anlamda hükümet olarak her türlü desteğe hazır olduklarını kaydetti.
Özellikle dış ticaret hacminin yükseltilmesi ve Türkiye menşeili şirketlerin yatırımlarının ülkede arttırılmasına yönelik çabaları memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Başbakan Zaev, Makedonya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki 400 milyon Euroluk ticaret hacminin arttırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Hükümet tarafından yabancı yatırımcılara tanınan vergi indirimleri, sürekli oturma izni gibi teşviklerin genişletilmesi adına çalışmaların yapıldığını belirten Başbakan Zaev, kendisinin de bir ekonomist olduğunu ve bir ekonomist olarak yeni dönemde ekonomi alanında birçok reformlar yapmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Görüşmenin sonunda Başkan Dr. Bilal Kara Başbakan Sn. Zoran Zaev’e hediye takdim etti.