MÜSİAD Özbekistan Temsilciliği’nden Ticaret Diplomasisi Faaliyetleri

05.03.2019

MÜSİAD Özbekistan Temsilciliği, 24 Şubat - 3 Mart 2019 tarihleri arasında, ticaret diplomasisi kapsamında bir dizi ziyaret ve faaliyetlerde bulundu.

MÜSİAD Özbekistan Temsilciliği, 24 Şubat - 3 Mart 2019 tarihleri arasında, ticaret diplomasisi kapsamında bir dizi ziyaret ve faaliyetlerde bulundu.

Türkiye’den 35 kişilik bir iş insanları heyetinin katılımıyla, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ile ortak bir forum gerçekleştirildi. Toplantıya, Özbek tarafından katılımcı olarak; Senato 1. Yardımcısı Sadık Safayev, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ethem İkramov ve birçok yerel iş insanı katılım gösterdi. Türkiye Cumhuriyetini temsilen ise Büyükelçilik Müsteşarı Sercan Evcin, Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz Türker ve TİKA Koordinatörü Ali İhsan Çağlar katıldı. Programda yatırım imkânları ve ülke tanıtımları hakkında görüşüldü ve ardından yoğun katılımlı B2B’ler gerçekleştirildi.

Faaliyetler sırasıyla görevine yeni atanan Büyükelçi Mehmet Süreyya Er’e,  TİKA ve Taşkent valiliğine yapılan ziyaretler ile devam etti. Aynı günün akşamında Büyükelçilik ve katılımcı heyet için akşam yemeği düzenlendi. Yemeğe; Ticaret Odası 1. Yardımcısı İslam Jasimov, Ziraat Bankası Müdürü Emin Çubukçu ve çok sayıda misafir katılım gösterdi.

Yapılan diplomasi çalışmalarına hız kesmeden devam edilerek; Uzbuild İnşaat Fuarı’na katılım sağlanarak, MÜSİAD üyelerinin stantları ziyaret edildi. Fuar içerisinde TRT AVAZ TV’de canlı yayınında yer alınarak, ülke içindeki MÜSİAD yapılanmasından ve ticaret diplomasisi faaliyetlerinden bahsedildi. Ayrıca, üyelerden MİMSAN KAZAN firmasının yatırım lansmanını koordine ederek, yatırım ve istihdam gücü kamuoyu ile paylaşıldı.