28.08.2018

Ticaret Diplomasisi anlayışıyla dünyanın 207 noktasında faaliyetlerini sürdüren ve bu anlayış doğrultusunda 2018 yılını “Afrika Yılı” ilan eden MÜSİAD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Zambiya’da temsilcilik açtı. Abdullah Demir, MÜSİAD’ın Zambiya temsilcisi olarak göreve başladı.

Ticaret Diplomasisi anlayışıyla tüm dünyada faaliyetlerini sürdüren ve bu anlayış doğrultusunda 2018 yılını “Afrika Yılı” ilan eden MÜSİAD, Zambiya’da temsilcilik açtı.  MÜSİAD böylece yurtdışında 77 ülkede 207 irtibat noktasına ulaştı.

Afrika’da Daha Aktif Olacağız

Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, 2018 yılını Afrika yılı ilan ettiklerini belirterek, hali hazırda Nijerya, Güney Afrika ve Sudan’da şubeye, Moritanya, Çad, Nijer, Benin, Senegal, Fildişi Sahili ve Kenya’da temsilciliklere sahip olduklarını söyledi. Zambiya için uzun zamandır çalışmalar yürüttüklerini belirten Uyar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Zambiya’da temsilcilik açılışını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Yılsonuna kadar Afrika’da 30 ülkede olmayı hedeflediklerini belirten Uyar, yakın zamanda Tanzanya, Gana ve Etiyopya’da da temsilcilik açılışlarını gerçekleştireceklerini söyledi.

Türkiye-Zambiya Ticari İlişkileri Artırılmalı

Türkiye ve Zambiya’nın geçmişten bugüne önemli ilişkilere sahip olduğunu belirten Uyar, Türkiye ile Zambiya arasındaki ticaretin, potansiyelinin çok altında olduğunu vurguladı. Karşılıklı kazan-kazan ilkesi doğrultusunda Afrika’ya dönük projeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Uyar, Zambiya Temsilciliğimiz vasıtasıyla ticaret hacmini önemli seviyelere getireceklerine inandığını belirtti.

Yıl Sonuna Kadar 100 Ülkeye Ulaşacağız

2018 yılı sonuna kadar 100 ülkede irtibat ofis sayısına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Uyar, dünyayı 6 bölgeye ayırdıklarını ve her bölge hatta ülke özelinde titizlikle çalıştıklarını belirtti.

Uyar, “Yıl sonuna kadar hedefimizi geçekleştirmek için canla başla çalışıp dünyanın dört bir yanına seyahat ediyoruz. Türkiye’nin yurtdışında en güçlü STK’sıyız. Ülkemizin hedeflediği ihracat rakamlarına ulaşabilmesi noktasında elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

MÜSİAD Zambiya Temsilcisi Abdullah Demir ise MÜSİAD’ın “Afrika Yılı” açılımında Zambiya’nın önemli bir konumda yer aldığını verdi.  Zambiya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesine yönelik faaliyet göstereceklerini vurgulayan Demir, ülkedeki iş dünyasının temsilcileri ve muhatap kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüteceklerini kaydetti. Demir, “Ticari Diplomasi” anlayışıyla Zambiya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürüteceklerini sözlerine ekledi.