MÜSİAD’lı İş İnsanlarından Benin ve Togo Seferi

11.04.2019

MÜSİAD, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk Hava Yolları (THY) ortaklığında, 31 Mart- 3 Nisan tarihleri arasında “Benin-Togo İş Gezisi” programı düzenlendi.

MÜSİAD, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk Hava Yolları (THY) ortaklığında, 31 Mart- 3 Nisan tarihleri arasında “Benin-Togo İş Gezisi” programı düzenlendi.

Programa, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı ve DEİK Türkiye - Benin İş Konseyi Başkanı Adnan Bostan, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Mehmet Keçebir, DEİK Türkiye - Afrika İş Konseyleri Başkanı Tamer Taşkın, DEİK Türkiye - Togo İş Konseyi Başkanı Berna Akyıldız ile MÜSİAD ve DEİK üyesi çeşitli sektörlerden firma temsilcileri katılım gösterdi.

4 gün süren iş gezisinin ilk etabı, Benin’in başkenti Cotonou’ya yönelik olarak gerçekleşti. Burada Benin’in önemli kurum ve kuruluşlarıyla temasa geçen iş insanları heyeti, ilk olarak Benin Sanayi ve Ticaret Odası (CCIB)’nda düzenlenen Benin – Türkiye İş Forumu’na katıldı.

Forumda konuşan Adnan Bostan, Afrika ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin 2005 yılından sonra ivme yakaladığına dikkat çekti. Bostan, “Ekonomik anlamda henüz karşılıklı olarak istenilen seviyeye ulaşamasak da çaba sarf ediyoruz. Bu ziyaretimizle tazelenen ekonomik ilişkilerimiz tıpkı pek çok Afrika ülkesi ile olduğu gibi 2005 yılında Afrika Açılımını başlatan Hükümetimizin payı büyüktür.

Türk girişimcilerimizin Benin’de mevcut kaynaklarını yerinde üretmek adına ve komşu pazarlar olan Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso’yu da göz ardı etmeden yapacakları yatırımlar ile Benin’in gelişiminde rol alacaklarını umuyorum” dedi.

Forumun ardından Benin Sanayi ve Ticaret Odası’na üye 200’e yakın iş insanı ile ikili iş görüşmeleri (B2B) gerçekleştirildi.

İkili iş görüşmelerinin ardından diplomatik temaslarda bulunan, Adnan Bostan, Zeki Güvercin, Tamer Taşkın ve Berna Akyıldız, Benin Dışişleri Bakanı Aurelien A Agbenonci ve Benin Ulaştırma Bakanı Monsieur Alassane Seidou’yu makamında ziyaret ederek Türkiye ve Benin ticari ilişkilerini değerlendirdi. Heyet, aynı günün akşamında T.C. Cotonou Büyükelçiliği’nde TC. Benin Büyükelçisi Onur Özçeri tarafından verilen resepsiyona katıldı.

Ziyaret programının ikinci etabında Togo’nun başkenti Lome’ye hareket edildi. Burada Togo Sanayi ve Ticaret Odası (CCIT)’nda düzenlenen Togo – Türkiye İş Forumu’na katılan heyet, ticaret odasına üye yaklaşık 200 iş insanı ile ikili iş görüşmeleri (B2B) gerçekleştirdi.

Afrika İle Ticaret Yapmak Konusunda İstekliyiz

Programda konuşma gerçekleştiren Zeki Güvercin, MÜSİAD’ın geçtiğimiz yılı Afrika Yılı ilan ettiğini belirterek Türk iş insanları ve MÜSİAD üyelerinin Benin, Togo ve diğer Afrika ülkeleri ile ticaret yapmak konusunda istekli olduklarının altını çizdi.

Açılış konuşmaları akabinde MÜSİAD ile Togo Sanayi ve Ticaret Odası arasında MoU anlaşması imzalandı ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Diplomatik temaslarına Togo’da da devam eden heyet, Togo Ticaret Bakanı Kodjo Adedze’yi makamında ziyaret etti.

Türk iş insanları heyeti, seyahatin son gününde Benin Yatırımı Teşvik ve Promosyon Ajansı APIEX ile bir araya geldi.