26.07.2019

MÜSİAD Yerel Üst Kurul Başkanı Ahmet Şekerli ve Yeni Turizm Kaynakları Komite Başkanı Muhammet Ali Özeken, Özbekistan Turizmi Geliştirme Komitesi Başkan Yardımcısı Ulugbek Kasimkhodjaev ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi

MÜSİAD Yerel Üst Kurul Başkanı Ahmet Şekerli ve Yeni Turizm Kaynakları Komite Başkanı Muhammet Ali Özeken, Özbekistan Turizmi Geliştirme Komitesi Başkan Yardımcısı Ulugbek Kasimkhodjaev ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Görüşmede, Özbekistan ve Türkiye arasında turizmin geliştirilmesine yönelik çalışmalar ele alındı.

Özbekistan’daki iş ve yatırım fırsatları hakkında bilgi veren Kasimkhodjaev, 77 devlet ile elektronik vize sistemine geçtiklerini, 145 devlet ile vize muafiyeti imzaladıklarını dile getirdi. Turizm konusunda her geçen gün daha iyi seviyelere geldiklerini kaydeden Kasimkhodjaev, tarihi, kültürü ve gastronomisi ile zengin bir ülke olan Özbekistan’ı Türk turistlere de tanıtmak istediklerini vurguladı.

Özbekistan’daki yatırımcılara yönelik devlet teşviklerinden bahseden Kasimkhodjaev, Özbekistan hava yolları üzerinde de önlemler aldıklarını ve yakın zamanda fiyat baremlerinin yarı yarıya azalacağını söyledi. Kasimkhodjaev, “Devlet teşvikleri arasında otel yapılması halinde yabancı ve Özbek ortaklı yatırımlara oda başına 4.700 dolar teşvik veriyoruz. Devlet tarafından taahhüt edilen teşvik, otel yapıldıktan ve yıldızlı otel sertifikası alındıktan sonra, 5. yılın sonun da verilecek. Geçen yıla kadar ev otellerin nerede ise hiç yoktu. Ancak 2019 yılında iki bine yakın ev otel açıldı.” dedi.

Teşvik sisteminde yerli bir ortak şartı olduğunu vurgulayan Kasimkhodjaev, “ Özbekistan’da 6 ay yaz 6 ay kış sezonu yaşanıyor. Bu noktada turizmcilerin 6 aylık yaz dönemini çok iyi geçirmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

Toplantı, karşılıklı plaket takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.