01.12.2017

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu, Özbekistan Uluslararası Endüstri ve Teknoloji İş Adamları Derneği üyelerini MÜSİAD Genel Merkez’de ağırladı.

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu, Özbekistan Uluslararası Endüstri ve Teknoloji İş Adamları Derneği üyelerini MÜSİAD Genel Merkez’de ağırladı. Yaklaşık 17 Özbek işadamının katıldığı toplantıya, sektörde hizmet veren MÜSİAD üyesi firmalar da eşlik etti.  Tanıtım ve bilgilendirme sunumlarının ardından inşaat, makine ve tekstil gibi birkaç spesifik sektörden üretici ve ithalatçıların bulunduğu heyet ile networking ve tanışma görüşmeleri gerçekleştirildi.

Özbekistan, Türkiye’nin gelecek dönem hedef pazarları içinde ilk sıralarda yer alıyor. Bu bağlamda 18 yıl aradan sonra, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye gelerek üst düzey temasta bulunan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in ziyaretlerinin ardından; Özbek iş adamlarının gerçekleştirdiği bu görüşmeler oldukça önem arz ediyor.

Son bir yıldır aktif bir dış politika izleyen Mirziyoyev’in, Türkiye-Özbekistan ilişkilerine önem verdiğini söyleyebiliriz. Keza Türkiye ve Özbekistan arasında birçok alanda girişimler yapılacağı hem yetkililer hem de uzmanlar tarafından dile getirildi.

Bu anlamda,  heyet başkanı Hamid Yangiayev, özelde derneğin, genelde Özbekistan’ın işadamlarının Türkiye ile işbirliği içinde olmak ve önümüzdeki dönemde daha fazla Türkiye ziyareti gerçekleştirmek istedikleri belirtti.  Türk işadamlarını da Özbekistan’a beklediklerini sözlerine ekledi.

Sıcak Temas Kurulmalı

Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyon Başkanı Zeki Güvercin ise konuşmasında, MÜSİAD faaliyetlerinden ve yapılanmasından bahsederken, AMBİT Üyeleri ile MÜSİAD Üyelerinin daha fazla iletişimde olması için temasların sıcak kalmasını arzu ettiğini ifade etti.

Toplantıya katılan MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Yılmaz, İnşaat sektörü olarak birçok farklı alanda; inşaat malzemesi, proje ve mühendislik, müteahhitlik, mimarlık, emlak gibi alt başlıklarda, başarılı ulusal ve uluslararası üyelerin olduğunu, bu noktada Özbekistan dernek üyeleri ile  inşaat sektörü üyelerini bir araya getirmek için hazır olduklarını belirtti.

Özbekistan’dan Dışa Açılım Hamleleri

İslam Kerimov’un vefatının ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı olan Mirziyoyev, Orta Asya bölgesinde entegrasyona önem veren ve Özbekistan’a yabancı yatırımları çekmeyi amaçlayan politikalar benimsedi. Bu kapsamda Özbek yetkililer, hem komşu ülkelerle hem de bölge dışı aktörlerle iş birliği alanları hakkında anlaşmalara imza attı. İlişkileri iyileştirme yönünde atılan bir adım olarak; 2016 yılında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Özbekistan ziyareti tarihi önem taşımaktadır. Bu ziyareti sırasında Erdoğan'a Türkiye’den üst düzey bir heyet eşlik etmiştir.
Nisan 2017’de T.C Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan ziyareti sırasında Mirziyoyev ile görüşmüş ve gelecek dönemlerde muhtemel iş birliği alanlarını her iki taraf da masaya yatırmıştır.