Senegal Büyükşehir Belediye Başkanları İle Toplantı Gerçekleştirildi

06.12.2018

Ticaret Diplomasisi vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren MÜSİAD, son dönemde yoğun petrol ve doğal gaz kaynakları bulunan ve bu kaynakların gelecek yıl çıkarılmaya başlanması ile batı Afrika’nın en stratejik ülkesi konumuna gelecek olan Senegal ile ticari ilişkilerini her geçen gün güçlendirmektedir. MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin beraberindeki Komisyon üyeleri ile birlikte Dakar Belediye Başkanı öncülüğünde Senegal Büyükşehir Belediye Başkanları, Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet ile bir araya geldiler.

Toplantıda Senegal Belediye Başkanları ile 17. MÜSİAD EXPO Fuarını değerlendiren eden Zeki Güvercin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından 17. MÜSİAD EXPO’nun önemli bir fırsat olduğunun ve Senegal’den gelen iş adamları ile yerli firmaların yeni ilişkiler kazanmasına vesile olduğunun altını çizdi. Türkiye ile Senegal arasındaki ilişkilerin her geçen gün güçlendiğini sözlerine ekleyen Güvercin inşaat ve yapı malzemeleri alanındaki mevcut iş birliğinin ikili ilişkilere de hali hazırda katkı sağladığı mesajını verdi.

Ayrıca, son çıkan Senegal Belediyeler Yasası enerji, tarım ve arıtma sistemleri gibi Türk firmaları ilgilendiren konularda belediyelere tam yetki vermiştir. Bu minvalde, ilgili projelerin konuşulduğu görüşme geçen hafta Senegal Ticaret Bakanı ile MÜSİAD UİK tarafından yapılan görüşmenin devamı olmuştur.

Toplantıda söz alan Dakar Belediye’si Başkanı Daouda Niang MÜSİAD’ın gücünü bildiklerini; Senegal Belediyeleri ile MÜSİAD üyeleri arasındaki ticari ilişkilerini güçlü adımlarla gelişmesine zemin hazır olduğunu, bu yönde her iki tarafın gösterdiği gayretten ötürü memnuniyet duyduklarını ifade etti.