TÜRAB EXPO Açılışı MÜSİAD UİK Başkanı Zeki Güvercin’in Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

25.04.2019

Türk-Arap İş Birliği Derneği (TÜRAB) tarafından, 23-26 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek TÜRAB EXPO Fuarı, 6.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı İşbirliği Organizasyonu açılışı ile başladı

Türk-Arap İş Birliği Derneği (TÜRAB) tarafından, 23-26 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek TÜRAB EXPO Fuarı, 6.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı İşbirliği Organizasyonu açılışı ile başladı. Programın açılışına MÜSİAD adına, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Zeki Güvercin, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticari ilişkilere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle son 10 yıllık süre zarfında ticaret potansiyelinde her yıl artan bir ivme yakaladıklarını kaydeden Güvercin, mevcut ticaret hacmimin, potansiyelinin çok gerisinde olduğunu vurguladı. Güvercin; “ Türkiye ve Arap Birliği ülkeleri arasındaki ticari faaliyetlere baktığımızda, 2018 yılında küçük bir gerileme yaşanmış olsa da, özellikle son 10 yılda memnuniyet verici bir tablo görüyoruz. İki aktör arasında hâlihazırda süren anlaşmalarda; ticaret, finans, ulaştırma, enerji ve turizm sektörleri ön plana çıkıyor. 2008 yılında Arap Birliği üyesi 22 ülkeye toplam 24,9 milyar dolar ihracat yapan Türkiye, 2018 yılında ise bu ülkelere toplam 30,8 milyar dolar mal ve hizmet ihracatı yapmayı başarmıştır. 2017 yılında bu rakamı 34,4 milyar dolara kadar taşıdık. 2018 yılını kendi şartları içinde değerlendirdiğimizde, dünya için de ülkemiz için de zor bir yıldı. Bu bakımdan, geçtiğimiz yıl yaşanan sarsıntının geçici olduğunu, önümüzdeki dönemde çok daha başarılı bir grafik çizileceğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz.” dedi.

Sözlerine, Türkiye ve Arap Coğrafyasının başarılı ticaret performansına değinerek devam eden Güvercin, 13 Nisan’da yapılan 1.IBF Türk-Arap İş Zirvesi’nden söz etti ve iki ülkenin dostluğuna dikkat çekti.

Program, TÜRAP Genel Başkanı Sabuhi Attar’ın hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Programda, eş zamanlı olarak 6.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı İşbirlği Organizasyonu, 4.Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı İşbirliği Organizasyonu ile 3.Otel, Kafe, Pastane Ekipmanları, Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı İşbirliği Organizasyonu gerçekleştirecek.