Türkiye – Afrika Zirvesi MÜSİAD Yeni Genel Merkez Binasında Gerçekleştirildi

06.12.2018

17.MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak birçok programa imza atan MÜSİAD, Yeni Genel Merkez’de Türkiye – Afrika Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı

17.MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak birçok programa imza atan MÜSİAD, fuarın ikinci günü MÜSİAD Genel Merkez’de,  “Büyüyen Afrika Nüfusu ve Ekonomisinde Enerji ve Tarımın Öncelikleri: Hangi PPP Modeli?”  temalı “Türkiye – Afrika Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı.

4 farklı konu başlığından oluşan zirvede, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, MÜSİAD Kurucu Genel Başkanı Erol Yarar, MÜSİAD Gıda ve Tarım Sektör Üst Kurulu Başkanı Halim Aydın, MÜSİAD Sudan Şubesi Başkanı Ammar Harun ve Afrika’nın önde gelen temsilcileri katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Zeki Güvercin; “2018’i MÜSİAD olarak ‘Afrika yılı’ ilan ettik ve yıl boyunca yurtiçinde ve yurtdışında Afrika’nın farklı heyetleri ile 50’nin üzerinde toplantı gerçekleştirdik. MÜSİAD EXPO ile eşzamanlı düzenlediğimiz Türkiye Afrika Zirvesi’nde yine Afrika ile ilgili bir ilki gerçekleştirdik. Nüfusu hızla artan Afrika’da,  enerji ve tarım konularını 17 farklı Afrikalı STK ,iş dünyası ve hükümet temsilcileri ile 4 ayrı panelde ele alacağız. Panellerde ele alınan konuları daha sonra, Afrika kıtasında enerji ve tarım politikalarımıza ışık tutacak bir sonuç raporu olarak yayınlamayı hedefliyoruz. Daha önce Ankara’da tüm Afrika kıtası ticaret müşavirlerini topladığımız çalıştay raporumuza eklenecek bu rapor ile enerji ve tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalarımıza Afrika kıtasında yol göstereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Program kapsamında,  “Afrika Tarımında Makineleşmenin Gerekliliği: Koşullar ve Stratejiler”, “Enerji Altyapılarının Geliştirilmesi: Özel Yatırımcıların Dahil Olma Stratejisi”,  “Tarım – Endüstri Projelerinde Özel – Kamu Ortaklığı: Başarı Öyküleri” ve “Büyük Enerji ve Tarım Projelerinin Finansmanı: Başarı Öyküleri” konuları iş, akademi ve siyaset dünyasından önde gelen isimler tarafından ele alındı.

Program hediye takdim töreni ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.