AB Ülkelerinin BM’deki Kudüs Oylamasındaki Desteğini Önemli Görüyoruz
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.

Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Avrupa, Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarından biridir ve bu ülkelerde birçok vatandaşımız ikamet etmektedir. Fakat bunun ötesinde, Avrupa’nın Türkiye’ye birçok konuda ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir. Dolayısıyla ortada karşılıklı ve her iki tarafın da menfaatine olan bir ilişki bulunmaktadır.

Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında zaman zaman yaşanan gerginlik ve karşılıklı alınan tavırların, yıllar içinde büyük emek verilerek düzenlenen ilişkileri ve kurulan başarılı ticaret mekanizmalarını etkilemesine izin verilmemelidir. Bu noktada, siyasi aktörlerin yanı sıra biz de iş insanları olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz.

Avrupa Birliği ülkelerinin, ABD’nin Kudüs kararına karşılık BM Genel Kurulu oylamasında, “Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınma” çağrısını içeren karar tasarını onaylamasını son derece olumlu ve memnuniyet verici buluyoruz. Bu gelişmenin, ilişkilerimizin normalleşmesi sürecinin miladı olmasını ümit ediyoruz.

Bu çerçevede Almanya, Hollanda ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerinin, Türkiye ile yaşanan gerilimin sona ermesi noktasında iyi niyet beyanında bulunmalarının da süreci hızlandırıcı etkide bulunmasını diliyoruz.

Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin normal seyrine dönmesi, ekonomik iş birliğimizin daha ileriye taşınması ve ticaret hacminin geliştirilmesi bakımından oldukça önemlidir.
Uluslararası ilişkilerde duygulardan ziyade, realist ve rasyonel hamlelerin geçerli olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, gelecekte Avrupa Birliği ile yola uyum içinde devam edeceğimizden şüphemiz yoktur.”


2017-12-25