Afrikalı ve Türk İş İnsanları Konya’da Buluştu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde, Konya Şube ev sahipliğinde “Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu” düzenlendi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube ev sahipliğinde “Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu” düzenlendi. Programda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka, MÜSİAD üyeleri ve 33 Afrika ülkesinin Büyükelçileri ve iş insanları yer aldı.

Afrika İnsanının Çok Büyük İşler Başaracağına İnanıyoruz

Programda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, hükümet olarak 2002 yılından beri tarıma çok büyük önem verdiklerini ve tarımı her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Afrika’nın dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ine, dünyadaki tarıma elverişli arazilerin yüzde 25’ine sahip olmasına rağmen; küresel ekonomideki payının yüzde 3 olduğunu ifade eden Bakan Fakıbaba, “Geniş ve verimli arazileri ve zengin doğal kaynakları ve her geçen gün gelişen insan kapasitesi ile Afrika, Türk dostları ile beraber bu durumu değiştirebilecek güce, potansiyele ve tarihsel bilgeliğe sahiptir. Türkiye olarak Afrika’nın bu gayreti ile güvenilir bir dost olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bunun en somut ve canlı örneklerinden biri geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz ve tarihimizde ilk defa Türkiye- Afrika ülkelerinin tarım bakanlarını bir araya getiren Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu’dur. Düzenlediğimiz bu toplantının ana temasını gıda güvenliği konusunda Türkiye-Afrika kırsal kalkınma ortaklığı olarak belirlemiştik.

Başbakanımızın ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz organizasyona Afrikalı kardeşlerimizin göstermiş olduğu ilgi bizi fazlasıyla memnun etmiştir. Somali ve Gine devlet başkanları ile Afrika’dan yaklaşık 50 bakanın katılım sağladığı bu organizasyonu tarımsal ilişkilerimizin geliştirilmesi anlamında bir milat olarak kabul ediyoruz. Afrika ülkelerini, Afrika insanlarını ve Afrika kıtasını biz çok seviyoruz. Onların çok faydalı işler yapacağına inanıyoruz. “ dedi.

Kardeşlik Vurgusu

Programda söz alan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Afrika ile ilişki kurarken, sadece ticari amaçla veya farklı menfaatler gereği adım atmadıklarını belirtti. Afrika ile tarihi ve kültürel bağlardan dolayı kardeşlik hukukuna sahip olduklarını belirten Kaan, “ Türkiye vatandaşı olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz; bizler, Afrika’nın kaynaklarıyla, yer altı ya da yer üstü zenginlikleriyle ilgilenmiyoruz. Biz, kıtanın insanıyla gönül bağı kurmanın, büyüyeceksek de birlikte büyümenin, beraber kalkınmanın peşindeyiz. Dolayısıyla bütün bu girişimlerimizin altında yatan sebep de budur.” dedi.

Teşkilat Ağı Hızla Genişliyor

Yeni dönemde Afrika’daki teşkilat ağının genişletilmesi adına yoğun bir mesai harcadıklarının altını çizen Kaan, “ Afrika’da Güney Afrika, Sudan ve Nijerya’da şubemiz, Benin, Fildişi Sahili, Moritanya, Nijer, Senegal ve Çad’da temsilciliklerimiz bulunuyor. Çalışmalarımız, resmi temaslarımız sürüyor; 2018 yılı sonunda, toplam 30 Afrika ülkesinde faaliyette olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Etiyopya, Gana, Uganda, Tanzanya, Kenya, Somali ve Demokratik Kongo’da görüşmelerimiz sürüyor. En kısa zamanda bu ülkelere de temsilcilerimizi atayacağız inşallah.” diye konuştu.

Güçlü Siyasi İlişkiler İş Dünyasına da Olumlu Yansıyor

Afrika ile siyasi arenada olumlu gelişmelerin yaşanmasının iş dünyasına da pozitif katkısı olduğunu vurgulayan Kaan, “ Siyasi ve diplomatik temaslarımız üst düzeyde memnuniyet verici bir şekilde sürdüğü için, iş dünyası olarak bu ülkelerde yatırımlarımızı kolaylıkla yapabiliyoruz.

Tabii bu ticari girişimleri yürütürken, gelecek kaygısı duymadan hareket edebilmek de çok mühim. Burada bir kere daha söylemekte fayda var; bizim Türk iş insanları olarak Afrika’ya girerken bir korkumuz, kaygımız yok. Sadece doğru kararlar alarak, bunları doğru adımlarla uygulamaya koymak için çabalıyoruz. İnanıyorum ki yakın zamanda Afrika ülkeleriyle ilişkilerimiz, verilen emeklerin karşılığıyla hedeflediğimiz noktaya ulaşacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

 


2018-05-10