Arap Ülkeleri Ticaret Müşavirleri MÜSİAD İftarında Bir Araya Geldi

Arap  Ticaret Müşavirleri, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ile Fuar Forum Komisyonu ortaklığında  düzenlenen iftar organizasyonunda bir araya geldi.

Arap  Ticaret Müşavirleri, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ile Fuar Forum Komisyonu ortaklığında düzenlenen iftar organizasyonunda bir araya geldi. 24 Mayıs 2018 Perşembe günü düzenlenen programa, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ve Fuar Forum Komisyonu Başkanı Burak Benşin, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile başta Suudi Arabistan Müşavir Yardımcısı Fawaz Saad Alghamdi, Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosu Nermeen Abdalla Afifi Metwally,  Tunus Cumhuriyeti Ticari Temsilcisi  Faouzı Hıdrı olmak üzere çok sayıda ticaret müşaviri ve temsilcisi katıldı.

“İstikrar Ortamı Her İki Tarafa Yarar Sağlar”

İftarın ardından konuşma gerçekleştiren Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Türkiye’nin arap coğrafyasındaki  ülkeler  ile uzun bir tarihe dayanan kültürel ve ekonomik bağlara sahip olduklarını vurguladı. Türkiye’nin Ortadoğu’da barış ve güvenliğin sağlanması adına büyük bir çaba sarf ettiğini ifade eden Güvercin, Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrar ortamının sağlanmasının her iki taraf için de yararlı olacağını kaydetti.

“Ortak Bir Ekonomik Zemin Tesis Edilmeli”

Türkiye ile  Arap Coğrafyası ülkeleri arasında büyük bir ticaret potansiyeli olduğunu belirten Güvercin şöyle konuştu: “Mevcut ticaret hacmi, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret ve yatırım potansiyelinin hâlâ gerisindedir. Bu minvalde; savunma sanayi, siber güvenlik, su, enerji ve gıda güvenliği, güvenlik güçlerinin eğitimi gibi alanlarda Türkiye ve Arap ülkeleri arasında gittikçe genişleyen ortak bir ekonomik zemin tesis etmek zorunlu hâle gelmiştir. Bilhassa Türkiye ile Arap ülkelerinin çok boyutlu güvenlik alanlarında işbirliği yapmaları, her iki tarafın orta ve uzun vadeli çıkarları açısından büyük önem taşımaktadır.”

Savunma Sanayi Vurgusu

Savunma Sanayi alanında karşılıklı işbirliği çalışmalarının oldukça elzem olduğunun altını çizen Güvercin, “ Özellikle savunma sanayi, askerî personel eğitimi, ortak operasyon gücü oluşturulması gibi alanlarda, Türkiye ile Arap ülkeleri arasında geniş işbirliği imkânları mevcuttur. Savunma sanayinde uluslararası işbirliği ve altyapının geliştirilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması konusunda; Türkiye ve Arap ülkeleri, orta ve uzun vadeli işbirliği alanı geliştirmelidirler.” değerlendirmesinde bulundu.

Güvercin’in ardından kürsüye gelen Fuar Forum Komisyonu Başkanı Burak Benşin, 21-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 17.MÜSİAD EXPO Fuarı’na ilişkin bilgi verdi.

Fuara Katılım Çağrısı

Fuarın, yurtiçi ve yurtdışından binlerce katılımcıya ev sahipliği yapacağını ifade eden Benşin, Arap dünyasına özel bir önem verdiklerini belirterek fuara katılım konusunda Arap Coğrafyasında ki ticaret müşavirlerine çağrıda bulundu.


2018-05-25