Burundili ve Türk İş İnsanları MÜSİAD’da Bir Araya Geldi

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ile Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu ortaklığında Genel Merkez’de “Türkiye-Burundi Cumhuriyeti Networking Toplantısı” düzenlendi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ile Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu ortaklığında, Genel Merkez’de Türkiye-Burundi Cumhuriyeti Networking Toplantısı düzenlendi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) partnerliğinde gerçekleşen programa, Burundili İşadamları Topluluğu (Burundian Businessmen Community) üyeleri katılım sağladı.

Toplantıya, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Yapı Malzemeleri Sektör Kurulları Başkanı Hamdi Yüce, DEİK-Türkiye Burundi İş Konseyi Başkanı Abdurrahman Uzun, Burundi Büyükelçisi Joel Nkurabagaya ve inşaat, elektrik ve tekstil sektörlerinin önde gelen temsilcileri katıldı.

Görüşmede konuşma yapan Zeki Güvercin, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirtti. Afrika’nın, MÜSİAD’ın uluslararası vizyonu çerçevesinde çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Güvercin, bu doğrultuda 2018 yılını “Afrika Yılı” olarak ilan ettiklerini ifade etti. Son olarak 21-24 Kasım tarihlerinde 17.si düzenlenecek MÜSİAD EXPO Fuarına ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Güvercin, Burundili iş insanlarını fuara davet etti.

Hedef: İki Ülke İş İnsanlarına Ticaret İçin Uygun Zemin Hazırlamak

Güvercin’in ardından konuşma yapan Abdurrahman Uzun, hedeflerinin iki ülke iş insanlarına uygun zemin oluşturmak olduğunu kaydetti. Uzun, “ Hedefimiz iki ülke iş insanı için uygun iş ortamını hazırlamak ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işleri arttırarak devam ettirmektir.

Bu vesile ile organizasyonun iki ülke arasında hayırlara vesile olmasını diliyor ve emeği geçen sayın büyükelçimize, Burundili kardeşlerimize ve katılımlarından dolayı DEİK ve MÜSİAD üyesi iş insanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Burundi Afrika’nın Ortak Pazarı

Uzun’un ardından kürsüye gelen Burundi Büyükelçisi Joel Nkurabagaya, organizasyondan dolayı Zeki Güvercin’e ve MÜSİAD’a teşekkürlerini iletti. Büyükelçi Nkurabagay şöyle konuştu:

“Burundi halkı, birçok bölgesel ve uluslararası kurumların bir parçasıdır. Öncelikle Afrika Birliği Komitesi’ni ve Orta Afrika’da bir üyeliği olan SADA’ yı örnek verebilirim. Bu bağlamda, Burundi’yi Doğu Afrika’nın ortak pazarı olarak nitelendirebilirim. Burundi’de iş yapacak firmalar, sadece Burundi özelinde değil coğrafi olarak daha önce bahsetmiş olduğum bölgelerde de büyük avantajlara sahip olabilirler. Coğrafi özelliği itibariyle Burundi bağlı olduğu bölgesel organizasyonlarla 450 milyonluk bir nüfusa hitap ediyor. Günümüzde yaşanan zorluklara rağmen Burundi, sağladığı güvenli iş ortamıyla iş insanları için büyük avantajlar sunuyor. DEİK Türkiye -Burundi İş Konseyi Başkanı Abdurrahman Uzun’un da belirttiği iş konseyi anlaşması hakkında detaylı bilgi vermek isterim. Bugüne kadar Türkiye ile aramızda 11 iş anlaşması yapıldı. Bu anlaşmalar arasında bizim için en önemli olan konu iş yapmayı kolaylaştıran anlaşmalardır.”

Konuşmaların ardından B2B görüşmeleriyle devam eden toplantı, karşılıklı hediye takdimi ile sona erdi.2018-07-05