Dünyaya Örnek Olacak Gayrimenkul Kıymetler Borsamız Adım Adım İlerliyor

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal liderliğinde, Gayrımenkul Kıymetler Borsası (GABORAS) projesi kapsamında bir toplantı gerçekleştirildi. MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleştirilen görüşmede, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Varlık Fonu, Merkez Bankası, BDDK, SPK ve İSEDAK yetkilileri de hazır bulundu.

Buluşmada, GABORAS’ın   teknolojik düzeyi, izleme-ölçme yeteneği, anlık izlenebilen ‘değer haritaları’, mevzuat çalışmaları, İSEDAK ülkeleri dahil uluslararası ağ kapasitesi ve GABORAS’ın kamu kurumlarından beklentileri konuşuldu.

Toplantıda ayrıca, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önem vererek desteklediği ve “Hızlandırın” talimatını verdiği ‘Türkiye Merkezli Gayrimenkul Borsası’nın kurulması projesinin yol haritası, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal başkanlığında karara bağlandı.

MÜSİAD OLARAK PROJEYE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Buluşmada kısa bir konuşma yapan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın yurt içi ve yurt dışından 11 bini aşkın üyesi, 60 bin işletmesi ve 91 ülkedeki teşkilat ağıyla, İSEDAK ülkelerinin dâhil olduğu coğrafyalarda GABORAS projesine destek vermeye hazır olduğunu belirtti. Gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir konumda yer aldığına dikkat çeken Kaan, sektörün ilerlemesi ve ülkemizin son yıllarda elde ettiği başarılı büyüme sürecinin devam etmesi adına MÜSİAD olarak bu denli projelere önem verdiklerine dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANLIĞI STRATEJİ VE BÜTÇE BAŞKANLIĞI OLARAK GEREKLİ KOORDİNASYONU YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal da İSEDAK bünyesinde yer alan ülkelerin böyle bir Gayrimenkul Sermaye Borsası sayesinde atıl kaynaklarını ekonomiye kazandırılabileceğini belirtti.

“Güvenli Alım Satım Platformu” ve “Gayrimenkul Borsası” veri paylaşım sürecinin kurulması gerektiğinin altını çizen Ağbal, işin menkul kıymetleştirilmesi boyutunda ilgili tüm kamu kurumlarının desteğine ve hızlı aksiyonuna ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Ağbal, bunun ilk adımı olan ülkemiz gayrimenkul veri platformunun kurulabilmesi konusunda gelinen aşamada kamu kurumlarından beklentilerin neler olduğunun tartışılmasını, bu beklentilerin karşılanabilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

SPK ve Varlık Fonunun konuya olumlu yaklaşımı ile GABORAS’ın geldiği noktanın sevindirici olduğunu ifade eden Ağbal, “Gayrimenkul Borsası’nın biran önce hayata geçmesi için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı olarak gerekli koordinasyonu yapmaya devam edeceğiz” dedi.

BU MİLLİ PROJENİN ARKASINDA DURMALIYIZ

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ise İslam ülkeleri arasındaki ticaretin ve ümmet bilincinin arttırılması açısından gayrimenkul sektörünün en büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti. Sönmez, “GABORAS, şu anda offline yürüyen piyasaları dijital ortama taşıyarak güven tesis edecektir. Yerli ve milli bir çalışmanın ürünü olan gayrimenkul borsası, gayrimenkulde yatan büyük sermayeyi harekete geçirecektir. Türkiye ekonomisini bir üst lige taşıyacak bu milli projenin arkasında durmalıyız. Biz, çalıştaylarla sürecin içinde olduk bunu daha da ilerletip sonuçlarını, Yönetim Kurulu’muza taşıyacağız.” dedi.

GABORAS NOT VERECEK

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Köse, Sayın Cumhurbaşkanımızın kendi kredi derecelendirme kuruluşlarımızı kurma vizyonu çerçevesinde, GABORAS’ın tüm dünyaya model olacak gayrimenkul derecelendirme ve kredilendirme kuruluşu olacağı ve global şehirlerin gayrimenkul kredi notlarının Türkiye’den belirleneceği bir vizyondan bahsetti.

DEĞER HARİTALARI ARTIK ANLIK YAYINLANIYOR

SPK sunumuyla başlayan oturumda GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, “Hazırız, yerli ve milli yazılımla, değer haritalarımızı yapıyoruz, anlık yayınlıyoruz” dedi. Altun, ölçülen, takip edilen gayrimenkullerin evvela güvenli bir alım-satım ortamı oluşturacağını, akabinde gelen endeksleşme ve borsalaşma süreciyle gayrimenkuldeki ölü sermayenin tekrar piyasaya döneceğini ve Türkiye’ye muazzam ölçekte yabancı yatırımcı çekilebileceğini anlattı.

Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan Fidan, değer haritası çıkarılmasının önemli olduğunu ve bu konuda duyulan ihtiyaca binaen kendilerinin de benzer projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk de GABORAS’ın Türkiye gayrimenkul piyasasını uluslararası platforma taşıyacağını ve işi hızlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını iletti.

KAMU KURULUŞLARINDAN YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİ

Gayrimenkul borsası konusuyla alakalı tüm kamu kurumlarının temsil edildiği toplantıda şu katılımcılar yer aldı: ‘Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ve CFO’su Mithat Bülent Özmen, Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan Fidan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak, Dış İşleri Bakanlığı İİT, EİT ve D8 Genel Müdür Yardımcısı Tolga Bermek, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörler Kambiyo Genel Müdür Yardımcısı Sami Okumuş, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Hüseyin Engin Sarıibrahim, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yarkın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu İkinci Başkanı Yakup Asarkaya, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kamdar, Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya, DEİK Genel Sekreteri Caner Çolak, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, GABORAS Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Köse, GABORAS Yönetim Kurulu Başdanışmanı Lütfi Altun, SENYAP Genel Müdürü Ahmet Buğa’.


2019-01-29