Fransa Ankara Büyükelçisi Charles FRIES’dan MÜSİAD’a Ziyaret

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Fransa Ankara Büyükelçisi Charles FRIES’ı MÜSİAD Genel Merkez’de ağırladı

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Fransa Ankara Büyükelçisi Charles FRIES’ı MÜSİAD Genel Merkez’de ağırladı.

Toplantıda konuşan Genel Başkan Kaan, Türkiye-Fransa ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ekonomisinin son 16 yıldır ciddi bir büyüme ile ilerlediğini vurgulayan Kaan; kredi ve faizle yapılan ticaretlerin maliyete sebep olduğunu ve faizsiz yeni modeller oluşturduklarını sözlerine ekledi. Kaan, MÜSİAD olarak kredi ile büyümek yerine ortaklıklarla büyümenin gerekliliğine inandıklarının altını çizdi.

Faizsiz Finans Sistemi İle İlgili Projeler Hakkında Bilgi Verildi

MÜSİAD’ın faizsiz finans sistemine yönelik geliştirdiği projeler hakkında da bilgi veren Kaan,  17. MÜSİAD EXPO’da ‘Girişim Sermayesi Fonu ve Tarımsal Yatırım Fonu’ projelerine ilişkin ziyaretçilere bilgi verilecek. Kaan, Tarımsal Yatırım Fonu’nun her yıl 1 milyon artan nüfusuyla ne kadar önem arz ettiğini ve tarımda da sanayide olduğu gibi alt yapıyı yenileyeceklerini vurguladı.

MÜSİAD EXPO’nun bu yıl 17.’sinin gerçekleştirileceğini vurgulayan Kaan, fuar ile birlikte ileri teknoloji fuarı HIGH TECH PORT’un da 17. MÜSİAD EXPO içerisinde yer aldığını sözlerine ekledi. 17. MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı gerçekleştirilecek Uluslararası İş Forumu IBF toplantısına ve Genç MÜSİAD’ın Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK)’e de sözlerinde yer veren Kaan, 17. MÜSİAD EXPO’nun ikili iş görüşmeleri B2B’lerin de içinde yer aldığı karma ve bir fuar olduğunun altını çizdi. Bu kapsamda MEDEF ile birlikte Türkiye’ye gelecek olan heyeti 17. MÜSİAD EXPO’ya davet etti.

MÜSİAD’ın Gücünü ve Önemini Biliyoruz

Ziyaret talebini kabul ettikleri için Abdrurahman Kaan’a teşekkür ederek sözlerine başlayan FRIES; 2 yıl önce de MÜSİAD’ı ziyaret ettiklerini, MÜSİAD’ın gücünü ve gerek Türkiye ve kendileri için önemini bildiklerinin altını çizdi.

Fransa ile Türkiye arasında 14 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu belirten FRIES, Fransız firmaların Türkiye pazarı için oldukça hevesli olduklarının altını çizdi. FRIES, Türkiye’deki Fransız firmaları ve yatırımları ile ilgili olarak da bilgilendirmede bulundu.

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi olarak her iki ülkenin kazancına yönelik çalışmalara önem verdiğini vurgulayan FRIES, iki ülke başkanının ticari ilişkiler konusunda iyi bir iletişim içerisinde olduğunu ve iki ülke liderleri arasındaki bu diyaloğun, ikili ilişkiler için çok önemli olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.
Gelecek ay MEDEF’in Türkiye’yi bir grup iş adamı ile ziyaret edeceğinin haberini veren FRIES; Türkiye’de TEB ile anlaşması olan Paribas’ın aynı zamanda MEDEF ile anlaşması olduğunu ifade etti ve  bu tür anlaşmaların Fransız yatırımcıların Türkiye’nin büyümesiyle ilgili fikir sahibi olmalarını sağladığı belirtti.
Ziyaret karşılıklı hediyeleşme ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.


2018-10-22