Geleceğin Enerji Kaynakları Şanlıurfa’da Konuşuldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Enerji ve Maden Sektör Kurulu tarafından, Şanlıurfa Şubesi ev sahipliğinde, 01-02 Şubat 2019 Cuma günü “Geleceğin Enerji Kaynakları” konulu Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Enerji ve Maden Sektör Kurulu tarafından, Şanlıurfa Şubesi ev sahipliğinde, 01-02 Şubat 2019 Cuma günü “Geleceğin Enerji Kaynakları” konulu Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi.

Etkinliğe, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Harran Üniversitesi Rektörü M. Sabri Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı Dr.Oğuz Can, EÜAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Alagöz, Dicle Elektrik A.Ş Genel Müdürü Murat Karagüzel, MÜSİAD Enerji ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Dr.Cihat Terzioğlu katıldı.

Şanlıurfa Büyük Bir Potansiyele Sahip

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Av.Mahmut Saatçı, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saatçı,  “Bilindiği gibi fosil yakıt (petrol, kömür, doğal gaz) hızla tükenmekte ve gelişen teknoloji ile daha fazla ihtiyaç duyulan enerjiye alternatif enerji kaynakları aranmaktadır. Bu bağlamda öne çıkan yenilenebilir enerji olarak lanse edilen enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi dikkat çekmektedir. İlimiz, “Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası” verilerine göre, yıllık 3000 saatlik güneşlenme süresine sahiptir. Arazi yapısının da uygunluğunun göz önüne aldığımızda ilimizin büyük bir potansiyel barındırdığını görüyoruz. Buna ek olarak ilimiz, 6.Bölge avantajı ile enerji yatırımı için adeta bir cazibe merkezidir. Bu sektörde imtiyaz sahibi olan siz değerli temsilcilere bu verileri göz önünde bulundurmanızı önemle arz ederim." dedi.

Maddi ve Manevi Yardımlarımızı Hiçbir Zaman Esirgemedik

Saatçi’nin ardından kürsüye gelen MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Şanlıurfa MÜSİAD’ın bölgede büyük hizmetlere vesile olduğunu ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Saatçi, “Bizler MÜSİAD ailesi olarak her zaman için bu ülkede taş üstüne taş koymak isteyen özel ve tüzel kişilerin maddi ve manevi yanında yer aldık ve bundan sonrada almaya devam edeceğiz. MÜSİAD Şanlıurfa Şubemiz bizim bu bölgedeki elimiz gözümüz ve kulağımız olmuştur. Bugün bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum; her kim bu bölge de bir yatırım yapmak niyetinde olursa bize yani MÜSİAD Şanlıurfa Şubemize hem fizibilite, hem prosedür hem maddi kaynaklar bakımından müracaat edebilir.” diye konuştu. 


2019-02-07