İngiltere Türkiye Ticaret Elçisi’nden MÜSİAD Genel Başkanı’na ziyaret

İngiltere Türkiye Ticaret Elçisi Lord Janvrin MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’a bir nezaket ve tebrik ziyaretinde bulundu. Janvrin toplantıda, Brexit sürecinin nasıl yönetileceği konusunda Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

İngiltere Bas Konsolosu Judith Slater, Ticari Ateşesi: Helen Flewker ve İngiltere İngiltere’deki Türkiye Ticaret Elçisi: Lord Janvrin MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Abdurrahman Kaan’a 2 Ekim 2017’de bir nezaket ziyaretinde bulundu. Toplantıya Genel Başkanın yanı sıra, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkan Yrd. Can Tülümen, Genel Sekreter Yrd. Özer Balkız ve Dış İlişkiler Koordinatörü Özlem Bacak katılım sağladı.

Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkileri teşvik etmek amacı ile çalışmalar yürüttüklerini belirten Janvrin özellikle stratejik önemi olan kişi ve kurumlarla iletişim içinde olmayı bu bağlamda MÜSİAD‘a çok önem verdilerini dile getirdi.  MÜSİAD‘ın yakın zaman önce açılışını yaptığı Londra Ofisini tebrik eden Elçi, İngiltere’nin AB den ayrılma sürecinde önemli bir hamle olarak gördükleri bu durumu özellikle önemsediklerini belirttiler.
Brexit sürecinin nasıl yönetileceği konusunun bir bulmaca olduğunu ve henüz bu konuda net bir bilgi veremeyeceklerini belirten Janvrin, Türkiye’ye ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını eklediler.

Ayrıca İngiltere’nin İslami Bankacılık konusunda merkez ülkelerden birisi olduğunu göz önünde bulundurursak, ‘İnsani Bankacılık’ anlamında Türkiye ve GPAS Zirvesinde MÜSİAD ile ortak hareket etmekten de memnun olacaklarını belirtti.

İngiltere ile Türkiye arasında şirket kurulumlarını kolaylaştıran Ankara Antlaşmasının Brexit süreci sonrası nasıl işleyeceği konusunun da henüz bilinmediğini belirten Sayın Janvrin sürecin Türkiye lehine sonuçlanması için çalışacaklarını ekledi.


2017-10-06