MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu organizatörlüğünde, 11 Nisan Çarşamba günü, İran Başkonsolosu Bahtiyar Esadzade’yi,  , MÜSİAD Genel Merkez’de ağırladı.

Toplantıya Fuar Forum Komisyon Başkanı Burak Benşin, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Başkan Yardımcısı Can Tülümen, Genel Sekreter Yardımcısı Emrullah Büyükaslan ve Dış İlişkiler Koordinatörü Özlem Bacak katıldı.

Birlikte Hareket Edilmeli

Toplantıda yeni görevi sebebi ile hayırlı olsun diyerek sözlerine başlayan Esadzade, MÜSİAD ile geçmişte olan iyi ilişkilerin yeni dönemde de devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Esadzade; “İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için birbirimizin tecrübelerinden yararlanmalıyız. İran özel sektörünün, MÜSİAD’ın ilişkilerinden faydalanabileceğini düşünüyoruz. İki ülke arasında ticaretin ‘30 milyar dolara yükseltilmesi’ hedefi önemlidir.

Bunun için; ticareti özel sektörde uyarlarsak daha başarılı oluruz.  Ticaretin önünde bankacılık sektörü bir sorun olarak duruyordu. Ama bugün, İran ve Türkiye Ziraat Bankası arasında bir anlaşma imzalandı. Her eyaletin kendi kapasitesi ve eyalet ile özdeşleşmiş gelişmiş bir sektörü bulunuyor. Bizde bir söz vardır ‘’ Komşu komşunun külüne muhtaçtır ‘’ diye. Çok ortak paydamız var. Bizim gibi ülkelerin aleyhine ekonomik bir savaş var. Bu konuyu görmemiz lazım.” dedi.

Karşılıklı Ticaretimizi Attırarak Hedeflerimize Ulaşabiliriz

Görüşmede söz alan Abdurrahman Kaan, tarihi bağları olan Türkiye ve İran’ın birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Kaan, “MÜSİAD’ın en çok heyet ağırladığı ve aynı şekilde heyet götürdüğü ülkelerin başında İran geliyor. İran’ın sınırındaki şehirlerimizde de şubelerimiz bulunuyor ve İran’la aktif olarak ticari faaliyet yürütüyorlar. İran’da, hem Tebriz hem Tahran’da temsilcimiz mevcut. MÜSİAD olarak dünyada, 194 noktada 74 ülkede şube ya da temsilciliğimiz hizmet veriyor. Adeta bir ticaret köprüsü gibi çalışıyoruz. İran’da bireysel olarak da ticaret yapıyorum. Fakat gümrüklerle ilgili sorun yaşıyoruz. Lojistik imkânlar çok kolay. Sınır komşumuz olarak İran, hem üretici hem ithalatçı olması açısından Türkiye’ye çok benziyor. Birbirini tamamlayan ürünleri, karşılıklı ticaretimizi arttırarak istediğimiz hedefe çok kolay ulaşabiliriz. İki devlet birbirine ticari olarak yetecek potansiyele sahip.” dedi.

Bölgenin En Büyük Ticaret Fuarı

17.MÜSİAD EXPO Fuarı hakkında da konuşan Kaan; ” 21-24 Kasımda gerçekleşecek 17. MÜSİAD EXPO Fuarı, İran ürünlerini sergilemek için güzel bir fırsat olacaktır. Bu anlamda, bir İran pavilyonu kurmak anlamlı duracaktır. Yaklaşık 75.000 yerli ziyaretçisi bulunan, bölgedeki en büyük genel ticaret fuarı MÜSİAD fuarıdır. Ticareti arttırmanın en hızlı yolu ise temsilcilerimiz ve şubelerimizdir. O yüzden geniş coğrafyada temsilcilerimizin bulunması hedefini önemsiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


2018-04-13