Kaan Singapur ve Vietnam’da Başbakanımıza Eşlik Etti

Başbakanımız Binali Yıldırım, resmi ziyarette bulunmak için ekonomi gündemiyle 21-24 Ağustos 2017 tarihleri arasında Singapur ve Vietnam’a gitti. Yıldırım’a eşlik eden MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Singapur ve Vietnam’da İş Forumlarına katıldı.

Singapur-Türkiye İş Forumu'na; Başbakan Binali Yıldırım, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı S. Iswaran, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Türkiye-Singapur İş Konseyi Eş Başkanı David Yang'ın yanı sıra 200'e yakın Türk ve Singapurlu iş insanı katıldı.

Singapur'da katıldığı konferansta konuşan Başbakan Yıldırım, "Singapur'la serbest ticaret anlaşmasının onay süreci tamamlandı. Kısa süre içerisinde hayata geçecek" dedi. Yıldırım, "Türkiye iyi bir iş ortağı, güvenilir bir dost, etkin bir mesai arkadaşıdır. Türkiye bugün G20 üyesi bir ülkedir. Satın alma paritesi, 2 milyar dolar gayrisafi hasılası ile dünyanın en büyük 13. ekonomisidir. Ülkemiz, küresel alanda etkin bir rol oynamaktadır. "Türkiye ile Singapur arasında çok büyük fırsatlar var. Türkiye son 15 yılda epey kademe kaydetti. Bizim bunu aynı şekilde sürdürmemiz lazım. Pek çok iş alanı var. Bunları Singapurlu iş adamları Türk iş adamlarıyla gerçekleştirebilirler" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, Singapur ile Türkiye arasında Kasım 2015 tarihinde imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın, Türkiye tarihinin en geniş kapsamlı ve sektörler itibariyle en kapsayıcı anlaşması olduğunu hatırlatarak, “2018 yılı sonu itibariyle Türkiye ile Singapur arasında 2 milyar ABD Dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu anlaşma özellikle üçüncü ülkelerde ortak iş yapma konusunda büyük avantaj sağlayacak. Türkiye’nin ASEAN Bölgesinde etkinliği giderek artıyor. Bu süreçte Singapur'un önemli bir rol oynuyor. 2018 yılı Türkiye ile Singapur için yepyeni bir başlangıç yılı olacak. Türkiye'nin başlattığı yatırım ve teşvik hamlesinden Singapurlu iş dünyası temsilcilerini etkin şekilde yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

İkinci durak olan Vietnam’da anlaşmalar imzalandı

Ziyaretin ikinci durağı olan Vietnam’da, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile ortak basın toplantısında konuşan Yıldırım, Vietnam’ın Uzakdoğu'nun bu bölgesinde son yıllarda çok önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdiğini belirterek, “Türkiye de Vietnam gibi kalkınan dinamik bir ülke. Dolayısıyla iki ülke arasında benzerlik var. Nüfusları birbirine yakın, büyüme oranları yüksek. 2020'ye kadar ikili ticaret hacmimizi 4 milyar dolara rahatlıkla ulaştırabiliriz, bununla ilgili potansiyel mevcuttur” dedi.

Yıldırım ayrıca, Vietnam-Türkiye İş Forumunda yaptığı konuşmada iki ülke arasında bundan böyle üst düzey ziyaretlerin artacağını, bu ziyaretlerin Türkiye-Vietnam ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunacağını dile getiren Yıldırım, şu anda 2 milyar doların altında olan karşılıklı ticareti 2020 yılına kadar 4 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Nguyen ise, Her iki ülkenin de iş adamlarına destek vermesi gerektiğini vurguladı ve Güney ve Doğu Çin denizlerindeki sorunların ve diğer uluslararası meselelerin barışçıl yollardan diyalogla çözülmesi konusunda da aynı fikirde olduklarını belirtti. Nguyen ayrıca, “Vietnam ve Türkiye arasındaki iş ve yatırım ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kaan ziyaretlerin ikinci durağı olan Vietnam’da, Başkent Hanoi’de katıldığı İş Forumu’nun ardından, Samsung için üretim yapan Yen Phong Endüstri Park Alanı’na, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve 20 kişilik bir heyetle birlikte giderek bilgilendirme toplantısına katıldı. “Kümelenme, aynı ya da benzer iş kolunda faaliyet gösteren, coğrafi olarak birbirine yakın, birbirleriyle işbirliği ve rekabet halinde olan üretici firmalar ve onları destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği bir çalışma modeli. Noi Bai Uluslararası Havaalanına, malların ve hammaddelerin taşınması için son derece elverişli bir yere yakın mesafede olan Yen Phong Endüstri Parkı’nın oldukça başarılı bir kümelenme alanı olduğu kanaatindeyim. Türkiye’nin bu tür modellere ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Vietnam arasında gümrük alanında işbirliği ve karşılıklı idari yardım anlaşması, serbest bölgeler, ihraç işleme bölgeleri, ekonomik bölgeler ve özel ekonomik bölgeler alanındaki işbirliğine dair mutabakat zaptı ve (TSE) ile Vietnam Standartlar, Meteoroloji ve Kalite Departmanı (STAMEQ) arasındaki eylem planı olmak üzere 3 anlaşma imzalandı.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

MÜSİAD

Hatice Gülbahar Hepsev, hatice.hepsev@musiad.org.tr, 0554 576 41 92


2017-08-25