Değerli Üyemiz,

Sizlerle memnuniyetle paylaşmak isteriz ki, Yönetim Kurulu ve Genel İdare Kurulumuzca fikri desteklenen, değerli Hocalarımızın katkılarıyla olgunlaşan, siz üyelerimizin destekleriyle ayakta duracak, Medeniyetimizin önemli değerlerinden birisi olan, “Karz-ı Hasen Sandığı"nın kurulmasını ihya etmek kurumumuza nasip olmuştur.

18 Aralık 2015'te yapılan Olağanüstü Genel Kurulumuzda MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı kurulma kararı alınmış; karar 2 Şubat 2016 tarihi itibariyle İl Dernekler Müdürlüğü tarafından onaylanarak Sandık fiili olarak çalışmaya başlamıştır. Karz-ı Hasen Sandığı, siz üyelerimizin katkılarıyla hayat bulacak ve üyelerimiz arasında yardımlaşma ve dayanışma kültürü oluşturacaktır.

Karz-ı Hasen Dernek Sandığımıza üyelik işlemlerinizi tamamlamak için MÜSİAD Çağrı Merkezi İletişim Hattı olan 4440893 ile temasa geçerek veya Şube ve Genel Merkez Üye İlişkilerinin size ulaştıracağı Karz-ı Hasen Üye Müracaat Formunu doldurarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

Kısaca Karz-ı Hasen Sandığı hakkında;

  • Karz, geri almak üzere verilen ödünç demektir. Karz-ı Hasen ise, Allah'ın (C.C) rızasını kazanmak amacıyla verilen Güzel Borç demektir.

  • MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığının Amacı: üyeler veya vefat eden üyenin eş ve çocukları arasında yardımlaşma kültürünü sağlamak için ödünç vermek (Karz-ı Hasen), ayrıca, ihtiyaç sahibi üyelerin veya vefat eden üyelerin eş ve çocuklarına karşılıksız yardım (Sosyal Yardım) yapmaktır.

  • MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı üyelerinden ilk girişte 550 TL ve ek olarak 550 TL yıllık aidat alınır. Ödemeler Sandık Banka hesabına EFT şeklinde veya kredi kartı talimat formu doldurularak yapılabilir.

  • Sadece MÜSİAD üyeleri, Karz-ı Hasen Sandığı’nın üyesi olabilirler. Sandık Üyesi olan Genç MÜSİAD Üyeleri de, aynı miktar aidatı ödemekle yükümlüdür.

  • MÜSİAD, Karz-ı Hasen Sandığı’nın amaçlarını gerçekleştirmek üzere 2 adet Fon kurmuştur.

Karz-ı Hasen Fonu: Sandık üyelerinden toplanan aidat ve gelirlerin %70’inden oluşmaktadır. İhtiyacı onaylanan üyenin, kısa vadeli borç ihtiyacını karşılayacak olan Karz-ı Hasen Fonu'nun çalışma prensiplerini, Sandık Yönetim Kurulu, Yönetmeliğe göre belirler.

Sosyal Yardım Fonu: Üyelere veya üyenin ölümü halinde eş ve çocuklarına karşılıksız olarak verilen yardımları kapsar. İhtiyacı onaylanan üyenin, karşılıksız yardım ihtiyacını karşılayacak olan Sosyal Yardım Fonu'nun çalışma prensiplerini, Sandık Yönetim Kurulu, Yönetmeliğe göre belirler.

  • Sosyal Yardım Fonu gelirleri, Sandık’tan bu Fona aktarılacak miktarlardan veayrıca yapılan Şartlı Bağışlardan oluşur.

Bu vesileyle tüm üyelerimizi Karz-ı Hasen üyeliklerini başlatmaya davet eder, MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı’nın hayırlara vesile olmasını dileriz.

Saygılarımızla.


2017-03-20