Kırgızistan Özelleştirme Bakanı’ndan MÜSİAD ’a Ziyaret

Kırgızistan Özelleştirme Bakanı Renat Tuleberdiev’i, 3 Nisan Salı günü MÜSİAD Genel Merkez’de ağırlandı.

MÜSİAD Genel Başkan Yarımcısı Ali Gür,  Kırgızistan Özelleştirme Bakanı Renat Tuleberdiev’i, 3 Nisan Salı günü, MÜSİAD Genel Merkez’de misafir etti. Toplantıya, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyon Başkanı Zeki Güvercin,  Sektör Kurulları Başkanı Hikmet Köse, Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu Başkan Yardımcısı Oktay Dede, Yurtdışı Teşkilatlanma Avrasya Direktörü Şeref Aygün ve Genel Sekreter Yardımcısı Emrullah Büyükaslan katıldı.

Rusya ve Çin Gibi Geniş Pazarlara Hitap Ediyoruz

Eski İstanbul Başkonsolosu olan Tuleberdiev, Kırgızistan’ın en genç Bakanı konumunda yer alıyor. Görüşmede konuşan Tuluberdiev, hem aynı soydan gelmiş olmak sebebi ile iki ülke arasında ki aile bağları hem de geçmiş yıllarda Türkiye’de  bulunmuş olmasından dolayı Kırgızistan’da gerçekleştirilmesi planlanan 140 ihalenin Türkiye’ye verilmesini arzu ettiklerini belirtti.

Özelleştirme Bakanlığına bağlı olarak çalışan 340 büyük firmaya sahip olduklarını ifade eden Tuleberdiev, bu firmaların Türk yatırımcılarla eşleştirilmesi noktasında gayret gösterdiklerini vurguladı. Kırgızistan’daki havalimanı, demiryolu, iletişim ve altın madeni gibi büyük  sektörlerin  kendisine bağlı olduğunun altını çizen Tuleberdiev, bu projeler için yatırım ve teknoloji gerektiğini, bu noktada Türk yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti. Kırgızistan’ın Rusya ve Çin dâhil çok büyük bir pazara hitap ettiğini söyleyen Tuleberdiev, Özbekistan’a da sınır komşusu olmaları sebebi ile de geniş bir coğrafyada etkin rol oynayabileceklerini belirtti.

Yatırımcılara Arazi ve Bina Desteği

Ülkesindeki imkânlar hakkında konuşan Tuleberdiev, 7 tane havalimanına sahibiz. 6 milyonluk bir nüfusumuz olmasına rağmen; 2 milyon turiste ev sahipliği yapıyoruz. Bu noktada Türkiye’nin turizm tecrübesinden de yararlanmak istiyoruz. Tüm doğal güzelliklerimize rağmen hizmet sektöründe zayıfız.” dedi.

Yatırımcılara arazi ve bina temini gibi destekler vermeye hazır olduklarını ifade eden Tuleberdiev, “Başbakanlık Yatırım Ajansı üzerinden petrol, ucuz gaz ve elektrik gibi imkânlar sağlayabiliyoruz. 200 milyonluk bir pazar alanına sahibiz. Üretilen ürünün 3 gün sonra Rusya ve Çin’de olması yatırımcılar için büyük bir avantaj. Bu noktada MÜSİAD üyelerinden yatırım yapmak isteyenler ile özel bir toplantı yapmak istiyoruz. 9-13 Nisan tarihleri arasında Cumhurbaşkanımız, Türkiye’ye ziyarette bulunacak. Bu ziyaret ile ikili ilişkilerin daha da artacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kırgızistan Ailemizin Bir Parçası

Görüşmede söz alan Genel Başkan Yardımcısı Ali Gür, Tuleberdiev’in belirttiği projelerden dolayı büyük bir heyecan duyduğunu belirtti. Gür, “Mevcut projeleri üyelerimiz ile paylaşacağız. Kırgızistan ile yapılabilecek ortak projelerde elimizden geleni yapacağız. Kırgızistan’ın bu yaklaşımı neticesinde hem siyasi irade hem de STK’lar, ailemizin bir parçası olarak gördüğümüz Kırgızistan için pozitif bir yaklaşım sergileyeceklerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

 


2018-04-05