MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde, “2018 MÜSİAD Afrika Yılı” kapsamında “Afrika Buluşmaları” programı düzenlendi. Organizasyona Afrika ülkelerinden 100’e yakın lisans ve yüksek lisans öğrencisi katıldı.

MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleştirilen programa, Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı İbrahim Uyar, YTK Afrika Direktörü Mahmut Yüksel Süne, İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Faruk Taşçı, Genç MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Furkan Akbal ve MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Emrullah Büyükaslan katıldı.

2018 MÜSİAD Afrika Yılı ve Ticaret Diplomasisi Geliştirilmesi

Söz konusu programda MÜSİAD’ın Afrika yapılanması hakkında konuşan YTK Başkanı İbrahim Uyar,  Afrika’da Güney Afrika, Sudan ve Nijerya’da şube, Benin, Fildişi Sahili, Moritanya, Nijer, Senegal ve Çad’da temsilciliklerin bulunduğunu belirtti. Uyar, 2018 yılını Afrika yılı ilan ettiklerini ve bu doğrultuda birçok çalışmanın içinde olduklarını ifade etti.  Uyar; “ Yeni yıl itibariyle de Benin, Mozambik ve Çad temsilciliklerimizin atamalarını gerçekleştirdik. Bu yılsonuna kadar 20 Afrika ülkesinde şube açılışı ve temsilcik ataması gerçekleştirmeyi kendimize hedef koyduk. Çalışmalarımız bu yönde ilerliyor. Hali hazırda Etiyopya, Gana, Uganda, Tanzanya, Kenya, Somali ve Demokratik Kongo’ da görüşmelerimiz sürüyor. En geç haziran ayının sonuna kadar bu ülkelerdeki atamalarımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu hedefe ulaşmak amacıyla MÜSİAD bünyesinde Yurt dışı Teşkilatlanma Komisyonu çatısı altında kurulmuş, gönüllü iş insanlarımızdan oluşan ve profesyonel ekip ile desteklediğimiz Afrika Direktörlüğümüz mevcut. Bu çalışma grubumuz Afrika kıtasına seyahatler gerçekleştirerek bizatihi yerinde tespitler yapıyor ve görüşmeler gerçekleştiriyor. İki ülke arasındaki ticari ilişkileri ve ticaret diplomasisini geliştirmek için yeterli donanımdaki isimleri bizatihi yerinde tespit ediyoruz. Hassasiyetle yürüttüğümüz bu teşkilatlanma yöntemi ile köklü teşkilatlar kurma arzusundayız.” şeklinde konuştu.

Dünyanın Her Yerine Ulaşmaya Çalışıyoruz

“Ticaret Diplomasisi” ile alakalı yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Uyar, muhatap ülkeler ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi noktasında “Ticaret Diplomasisinin” çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Bu bağlamda ayrım yapmadan Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu olarak dünyanın her ülkesine seyahat etmeye gayret gösterdiklerini ve gidilen  ülkelerde üst düzey ziyaretler ile iki ülke ilişkilerine katkı vermeye çalıştıklarını ifade etti.


2018-03-29