Genel Başkan Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Bakü Şubesi’nin düzenlediği iftar programına katıldı.

Genel Başkan Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Bakü Şubesi’nin düzenlediği iftar programına katıldı. Program kapsamında ilk olarak Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Niyazi Safarov’e ziyarette bulunan Kaan, akabinde MÜSİAD üyeleriyle toplantı gerçekleştirdi.

Ziyaret ve toplantıların ardından iftar programına katılan Kaan, MÜSİAD’ın çalışmaları ve Türkiye’nin gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Azerbaycan’ın 100. kuruluş yıldönümünü kutlayarak sözlerine başlayan Kaan, Azerbaycan’ı kardeş ülke olarak benimsediklerini belirtti.

Dünyadaki Gelişmeleri Yakından Takip Ediyoruz

MÜSİAD olarak dünyada meydana gelen gelişmeleri yakından izlediklerini ve bu doğrultuda yol haritası çizdiklerini ifade eden Kaan; “Dünyadaki yapılanmamızı, yalnızca sayısal olarak irtibat noktalarımızı çoğaltma odaklı değil, dokunduğumuz insan sayısını artırmaya yönelik oluşturuyoruz. Bunu yaparken de konjonktürü yakından takip ederek ve geleceği doğru okuyarak pozisyon alıyoruz. Örneğin, teşkilat yapılanmamızı, İpek Yolu güzergâhını dikkate alarak şekillendiriyoruz. Hâlihazırda üyemiz olan iş insanlarımızla birlikte ve üye sayımızı artırarak, söz konusu bölgede güçlü bir ticaret ağı oluşturulmasına önemli katkılar sunuyoruz. Çin’den Amerika’ya, dünyanın dört bir yanında, teşkilat ağımızı genişletiyoruz.” dedi.

Üyelerimiz İçin Uygun Zeminler Hazırlıyoruz

Düzenledikleri organizasyonlarla dünyanın hemen hemen her ülkesinden iş ve fikir insanını bir araya getirdiklerini vurgulayan Kaan şöyle konuştu:

“Bu organizasyonlarda, yeni işbirliklerine ve karşılıklı iş fırsatlarına zemin hazırlarken, aynı zamanda kıymetli fikir teatileri de gerçekleştiriyoruz. Birkaç örnek vermek isterim: Şubat ayında, Batum’da yaklaşık 200 iş insanının katılımıyla, Karadeniz Forumu’nu düzenledik. Bu organizasyonumuzda, Türkiye ve Gürcistan arasındaki mevcut ticareti değerlendirerek, karşılıklı ticaretimizin geliştirilmesi için yapılması gerekenler üzerinde faydalı istişarelerde bulunduk.

Geçtiğimiz Eylül ayında New York’ta, MÜSİAD USA World Business Summit’i gerçekleştirdik. Burada, Amerika’daki önemli iş dünyası temsilcilerini bir araya getirdik ve ilk kez Dünya İş Zirvesi’ne ev sahipliği yaptık. Kasım ayında, Ürdün’de 21.MÜSİAD International Business Forum’u(IBF)  düzenledik. 2018’in ilk ayında, Katar’ın başkenti Doha’da, EXPO Turkey by Qatar fuarını düzenledik. Başarıyla sürdürdüğümüz ve iki yılda bir organize ettiğimiz MÜSİAD EXPO da bu uluslararası etkinliklerimizden biri.

27 ülkeden 95 bakan, 848 yabancı, 200 yerli satın alma firmasının katılım göstereceği bu etkinliğimizde bu yıl, toplamda 72 bin ziyaretçiyi ağırlayacağız. Bu vesileyle sizleri, 21-24 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenleyeceğimiz ve dünyanın dört bir yanından iş insanını buluşturacak olan 17. MÜSİAD EXPO’ya davet etmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi, MÜSİAD olarak ticaret diplomasisinin önemini her fırsatta dile getiriyoruz. World Business Summit ve Japonya şubemiz öncülüğünde Kumatu Üniversitesi ile imzalanan MoU anlaşması, ticaret diplomasisine verilebilecek en başarılı örneklerden ikisidir. Etkin olduğumuz her ülkede, her şehirde, üyelerimizin ticari ilişkilerini geliştirmeleri ve yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri için uygun zeminler hazırlanmasına katkı sunuyoruz.”

İstikrar Vurgusu

İş dünyası için istikrar, güven ve huzur ortamının elzem olduğu vurgulayan Kaan, “16 Nisan 2017’deki referandumda milletimizden onay alan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bunun en büyük adımı olacaktır. Güçlü bir iktidarla, hâlihazırdaki siyasi ve ekonomik istikrarın artarak sürdürülmesiyle, Güçlü Türkiye hedefimize ulaşabilmemizin önünde hiçbir engel kalmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

 


2018-06-12