Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle, şube ve temsilci sayısını artırmaya devam ediyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle, şube ve temsilci sayısını artırmaya devam ediyor. Küresel vizyon çerçevesinde, dünyanın dört bir yanında yurtdışı teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren MÜSİAD, Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde 14 Nisan 2018 Cumartesi günü, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de şube açılışı ve Avrupa Genel İdare Kurulu (AGİK) toplantısı gerçekleştirdi.

Açılışa, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, T.C. Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü, Belçika Şube Başkanı Hayri Apaydın, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Avrupa Şube Başkanları ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

MÜSİAD Yalnızca Bir Sermaye Platformu Değil

Açılışta konuşan Genel Başkan Kaan, MÜSİAD’ın belirlediği global vizyon çerçevesinde dünyada büyümeye devam ettiğinin altını çizdi. MÜSİAD’ın sadece bir sermaye platformu olmadığını vurgulayan Kaan; “MÜSİAD, bir sermaye platformu olmasının yanı sıra aynı zamanda düşünce kuruluşu gibi de hareket eden, sosyal ve kültürel derinliğe sahip köklü bir yapıdır. Her zaman, para kazanmaktan, sermaye artırmaktan daha önemli şeyler olduğunun altını çiziyoruz. Her bir kıymetli üyemizle birlikte bizler, öncelikle kendi hayatlarımızda bunu uyguluyoruz ve MÜSİAD olarak, adımlarımızı bu değerler doğrultusunda atıyoruz.” dedi.

Geleceği Doğru Okuyarak Yol Haritamızı Belirliyoruz

İş dünyasında sürekli değişimler yaşandığını ve gelecekte ne olacağının tam olarak öngörülemediğini ifade eden Kaan, “Dünya, sürprizlerle, aşina olmadığımız gelişmelerle dolu bir geleceğe doğru gidiyor. İş yapma biçimlerinden, üretilen ürünün niteliği ve tüketiciye ulaşma biçimine kadar, hemen hemen her aşama değişime uğruyor. Biz de tek bir noktaya odaklanmaktan ziyade geleceği doğru okuyarak, yol haritamızı belirlemeye gayret ediyoruz. Bu doğrultuda, zaman zaman kendimizi de bildiklerimizi de yenilememiz, etraflıca bir gözden geçirmemiz gerekebiliyor. Çünkü içinde bulunduğumuz çağ, “tek doğru var, o da benim bildiğimdir” denecek bir çağ değil. Ancak farklı sesleri dinleyip, farklı düşünceleri değerlendirerek yol alabileceğimiz bir dönem bu. Biz MÜSİAD olarak, geleneklerimize ve inandığımız değerlere bağlı kalarak, her zaman yeniyi ve daha iyiyi aramanın dinamizmine inanıyoruz. Bunun için dünyanın her noktasına ulaşmayı görev biliyoruz. Bildiklerimizi, tecrübelerimizi başkalarıyla paylaşırken, onlardan öğrendiklerimizi de kâr addediyoruz. Bu etkileşimi en üst noktaya taşıyabilmek için, birçok uluslararası organizasyon düzenliyoruz. Dünyanın hemen hemen her ülkesinden iş ve düşünce insanını bir araya getiriyoruz.” diye konuştu.

Gümrük Anlaşması Revize Edilmeli

Son dönemlerde Avrupa’da artan milliyetçi eğilimlerin ve yaşanan olumsuz olayların endişe verici bir hal almaya başladığını kaydeden Kaan, vatanımıza, kutsal değerlerimize ve insanlığa kastı olmayan her ülkeyle, her milletle dost olmaktan çekinmeyeceklerini belirtti. Türkiye’nin AB’ye adaylık sürecine ilişkin olarak da konuşan Kaan, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık süreciyle ilgili biliyorsunuz ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye’nin tarihsel süreçte kaydettiği aşamalar ve bu süreçte verdiği emek hiçe sayılarak, AB tarafından birtakım haksızlıklar yapılıyor. Bunlara uzun uzadıya değinmeyeceğim; fakat artık Avrupa Birliği’nin bu adaletsizliğe son vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Öte yandan hâlihazırda yürürlükte olan ve AB lehine tek taraflı bir kazancı işaret eden gümrük anlaşmasının, bir an önce revize edilerek, değişen küresel şartları karşılayacak ve her iki tarafın da kazanmasını sağlayacak bir şekilde gözden geçirilmesi son derece elzemdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Geleceğe Bırakacağımız En Kıymetli Miras: Birlikte Yaşayabilme Becerisi

Belçika ile uzun yıllara dayanan ticari ilişkilerin olduğunu söyleyen Kaan,” Günlük söylemlerin ve siyasi medcezirlerin, bu köklü ve değerli ilişkiye zarar vermesinin önüne geçmek bizlerin elindedir. Bir Fransızca atasözü, “barış, balmumundan daha uzun ömürlüdür” der. Biz izin vermediğimiz müddetçe barış yok olmaz, son bulmaz. Bizler geçiciyiz, günlük hayat telaşı içinde girdiğimiz mücadeleler geçici; fakat kardeşlik ve birlikte yaşayabilme becerisi kalıcıdır, geleceğe bırakabileceğimiz en kıymetli mirastır.” Şeklinde konuştu.

Bilgi için:

Muhammet Efe Işık/ efe.isik@musiad.org.tr/ 0531 632 29 40


2018-04-18