MÜSİAD ile DMO Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

MÜSİAD ile Devlet Malzeme Ofisi (DMO) arasında Genel Başkan Abdurrahman Kaan ve DMO Genel Müdürü Mücahit Civriz’in katılımlarıyla “MÜSİAD – DMO İş Birliği Protokolü" imzalandı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kurumsal İlişkiler Komisyonu ile Bilişim Sektör Kurulu’nun birlikte organize ettiği; MÜSİAD ile Devlet Malzeme Ofisi (DMO) arasında Genel Başkan Abdurrahman Kaan, DMO Genel Müdürü Mücahit Civriz,  MÜSİAD Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av.Kerim Altıntaş ve MÜSİAD üyelerinin katılımlarıyla 18 Ekim 2018 Perşembe günü, saat 10.30’da, “Bilgilendirme Paneli ve İşbirliği Protokolü İmza Töreni Programı" düzenlendi.

Toplantıda konuşan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, son zamanlarda ekonomi ve siyaset dünyasında meydana gelen gelişmelerin Türkiye’de büyük bir farkındalığa yol açtığını belirtti. Kaan, “ Türkiye’mizin alınmaya çalışıldığı, siyasi temelli ekonomik kıskaç, müthiş bir farkındalığın fitilini ateşledi. Son yıllarda zaten gündemimizden düşmeyen, fakat belki biraz daha fazla ilgi bekleyen “yerli ve milli” kavramı, artık gündem maddesi olmanın da ötesinde. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ekonomi yönetimimizle, iş dünyamızla ve toplumun her kesiminden insanımızla artık bu konu bizim için ayrı ve önemli bir mücadele kalemidir. Bugün burada, bu mücadeleye bir katkı daha sunabilmek amacıyla bir araya geldik. Devlet Malzeme Ofisi ile imzalayacağımız protokol, yapılacak ihalelere, daha fazla yerli firmamızın katılımını sağlamayı amaçlıyor. Kamu alımlarında sağlıklı bir rekabet ortamının bulunması, bildiğiniz gibi hem ihalenin etkin bir sonuca ulaşması hem de özellikle yerli firmalarımızın gelişim süreçleri bakımından son derece önemlidir.” dedi.

"Protokol, değişimin mimarı olma hikayemizin aktörlerinden biri olacak"

DMO Genel Müdürü Mücahit Civriz de MÜSİAD'ın DMO'ya yabancı olmadığını ancak şimdiye kadar gerçekleşen iş birliğinin olması gereken düzeyde olmadığını belirtti.

DMO'nun Türkiye'nin ticari hayatına ve kalkınma hikayesine damga vurabilecek bir kurum olduğunun altını çizen Civriz, "DMO'da bir değişim hareketi başlattık. Bizim yeni vizyonumuzda DMO, Türkiye'de tasarruf adına, Türkiye'nin yerli ve milli üretiminde yerli firmalarla bir kalkınma hikayesi yazabilmek adına, 'Gelin hep beraber değişimin mimarı olalım' sloganının hayata yansıması olsun istedik. Bugün burada imzaladığımız protokol, aslında değişimin mimarı olma hikayemizin önemli aktörlerinden biri olacak." şeklinde konuştu.

İmza törenin ardından, DMO Genel Müdürü Mücahit Civriz, MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Başkanı Fahrettin Oylum moderatörlüğünde gerçekleştirilen bilgilendirme panelinde, MÜSİAD üyelerine DMO ve protokole ilişkin bilgiler verdi.

Protokol, DMO tarafından yapılacak ihalelere katılacak yerli firma sayısının artırılması ve kamu alımlarında etkin bir rekabet ortamının oluşturulması amacıyla ihale duyurularına ilişkin bilgilerin, MÜSİAD internet sitesinde yayınlanmak üzere elektronik ortamda veri paylaşımını kapsıyor.


2018-10-18