MÜSİAD İran İş ve 17. Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı Gezisi Düzenledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 12-14 Ağustos 2017 tarihleri arasında Tahran 17. Uluslararası İnşaat Endüstrisi Fuarı’na (17th International Exhibition of Building Industry) katılım gösterdiği  bir İran İş Gezisi  gerçekleştirdi. Uluslararası İlişkiler Komisyon Başkanı Zeki Güvercin’in başkanlığında  düzenlenen gezideki heyette, inşaat  ve ilgili sektörlerden Hatay, Antalya, Bartın, Aksaray  gibi farklı illerin yanında yurtdışı  şubelerdeki üyelerimizden de katılım sağlandı.  

MÜSİAD’ın İran’da ki MoU Partner  Kuruluşu olan  İran Taavun Odası’nın  ev sahipliğinde, DEİK’in de katkıları ile   organize edilen gezi, İran-Türkiye  işbirliği   somut göstergesi olarak verdiği mesaj  açısından  da  önemi sebebi ile   hem yurtiçi hem yurtdışı medyada geniş yer buldu.

Fuar ziyareti ve ikili görüşmeler yanında, IBF İran - İran Müteahhitler Odası gibi kurum ve kuruluşların da ziyaret edildiği gezide, bundan sonra da karşılıklı olarak devam etmesi beklenen  heyet ve ziyaretlerin,  somut çıktılar ile iki ülke arasındaki henüz istenilen seviyede olmayan ticareti artırması hedeflendiğine vurgu yapıldı. İran’daki zorlukları göz ardı etmeden ilerlemenin  gerektiğine dikkat çekilen görüşmelerde, gümrük ve lojistik ile ilgili kısıtlamalar sebebi ile yaşanan zorlukların çözümlenmesi gerektiği görüşüldü. Türkiye olarak piyasaların daraldığı  bu dönemde, ambargodan çıkmak üzere olan ve çok ciddi ihtiyaçlara sahip bir ülke olarak İran’ın, iş adamlarımız için dikkatli  ve  doğru yollardan yapılacak bir çalışma ile  ciddi bir kapı olacağının altı çizildi.


2017-08-16