MÜSİAD Yurtdışı Roadshowuna Çıktı, Hedef: 100 Yabancı Firma

MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu, “100 yabancı firma” hedefiyle yurtdışı roadshowuna çıktı

MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Danimarka Şubesinin düzenlediği iftar programına katıldı. Söz konusu programa T.C. Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek, T.C. Kopenhag Ticaret Müşaviri, MÜSİAD Danimarka Şube Başkanı Latif İbişoğlu ve çok sayıda işadamı katıldı.

100 Yabancı Şirkete Stant Açtırmayı Hedefliyoruz

Söz konusu programda konuşma gerçekleştiren Uyar, 17. MÜSİAD EXPO Fuarı’nın 21-24 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirileceğini belirtti. MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma olarak tüm şubelerimiz, temsilcilerimiz ve partner kuruluşlarımızla fuara odaklandıklarını ifade eden Uyar, 100 yabancı firmayı stand katılımcısı olarak fuara getirmeyi hedeflediklerini ve bu amaçla roadshow programına çıktıklarını belirtti.

Ticaret Hacmi Arttırılmalı

İki ülke arasındaki ticaret hacmine değinen Uyar, “2017 yılı ekim sonu itibariyle ticaret hacmi yaklaşık 1,5 milyar dolar şeklinde gerçekleşti. Danimarka’dan ithalatımız 670 milyon dolar, ihracatımız ise 796 milyon dolar.” dedi.

Karşılıklı ticaret dengesine vurgu yapan Uyar, ticaret fazlası verdiğimizi ifade etti. İki ülkenin ticari anlamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Uyar, MÜSİAD Danimarka olarak bu potansiyelin değerlendirilmesi adına ellerinden gelen çabayı ortaya koyacaklarını belirtti.

Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesinde En Önemli Yol: Ticaret Diplomasisi

MÜSİAD olarak her fırsatta “Ticaret Diplomasisi” vurgusu yaptıklarını belirten Uyar, göreve geldiğimiz ilk günden beri bu konu üzerinde durduklarını ifade etti. Muhatap ülkeler ile siyasetten bağımsız olarak ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirten Uyar, Türkiye’nin gerek gelecek vizyonu gerekse ihracat hedeflerinin geliştirilmesi noktasında, “ticaret diplomasisini” işler hale getirmenin olumlu sonuçlar doğuracağına inandığını belirtti.


2018-06-04