MÜSİAD’dan AB’ye Üyelik Sürecine Yönelik 10 Dilde Destek Mesajı

MÜSİAD, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımlarıyla gerçekleştirilen Reform Eylem Grubu Toplantısına ilişkin 10 dilde basın açıklaması yaptı.

MÜSİAD Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımlarıyla gerçekleştirilen Reform Eylem Grubu Toplantısına ilişkin 10 dilde basın açıklaması gerçekleştirdi. MÜSİAD Avrupa Şubeleri üzerinden gerçekleştirilen açıklamada İngilizce, Fransızca, Felemenkçe, Almanca, Romence, Yunanca, Boşnakça, Makedonca, Bulgarca ve Türkçe üzerinden AB’ye uyum sürecine yönelik destek mesajı verildi.

Açıklamada, AB’nin Türkiye’nin en önemli siyasi ve ekonomik partnerlerinden biri olduğunu vurgulayan Kaan; “Özellikle 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği kararı ile AB, Türkiye’nin hem en büyük ticaret ortağı hem de en büyük yatırımcısı konumuna yükselmiştir. Buna rağmen; Gümrük Birliği sisteminde Türkiye’nin aleyhine işleyen birçok mekanizmanın, mevcut ekonomik ilişkilerin daha üst seviyelere çekilmesine engel olduğu da inkâr edilemez bir gerçektir. Bu bağlamda toplantıya katılan Bakanlarımızın üzerinde durduğu Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize muafiyeti sürecinin işletilmesine yönelik iradeyi, iki taraf arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli bir aşama olarak görüyoruz.” dedi.

Devletimize Destek Olmayı Sürdüreceğiz

MÜSİAD olarak AB ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunduklarının altını çizen Kaan, “MÜSİAD olarak başta, Almanya, Hollanda, İngiltere, Fransa ve Belçika olmak üzere Avrupa’nın en önemli merkezlerindeki teşkilat ağımızla, Türkiye ile AB arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli bir misyon üstleniyor, “Ticaret Diplomasisi” vizyonuyla önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bu anlayış doğrultusunda önümüzdeki süreçte, Avrupa’daki teşkilat ağımız üzerinden AB ülkeleri ile ikili ilişkileri ileri boyutlara taşımayı, oradaki kamu kurum ve kuruluşları ile STK’lar üzerinden gerçekleştireceğimiz iş birliği anlaşmaları ile ekonomik ilişkileri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu minvalde, Hükümetimizin AB’ye üyelik sürecinin yeniden canlandırılmasına yönelik sergilediği iradeyi oldukça olumlu karşılıyor, MÜSİAD olarak ilişkilerin geliştirilmesi noktasında devletimize destek olmayı sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


2018-10-10