MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, 2 Ağustos 2017 Çarşamba günü Ankara’da 7 bakanlığa ziyarette bulundu.

Heyet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ı makamlarında ziyaret etti.

Bakanlar Kurulundaki kabine revizyonu ile yeni görev üstlenen Bakanlara nezaket ziyaretinde Abdurrahman Kaan ve heyet, kabine üyelerine “hayırlı olsun” dileklerini iletti.

Ziyaretlerde ayrıca, MÜSİAD’ın 24. Olağan Genel Kurul ile başlayan yeni döneminde Genel Başkanlık görevini üstlenen Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın yeni dönem hedeflerini ve projelerini bakanlarla paylaştı.

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanını ziyaretinde; il ve ilçe müftülüklerine nikâh kıyma yetkisi veren kanun tasarısına göre müftünün kıydığı nikâhın resmi olacağı, yasal zorunlulukları yerine getireceği, evlilik yaşının değişmeyeceği ve birden çok eş durumu olmayacağı ifade edildi. MÜSİAD olarak,  Ekim ayında yasalaşması beklenen kanun tasarısının resmi nikâhlı evlilikleri azaltmayıp aksine teşvik edip artıracağını vurgulandı. Bununla birlikte Sayın Bakan Kaya;  çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçlarının temin edildiği “Koruyucu Aile” projesine MÜSİAD üyelerinin destek vermesini istedi.

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ziyaretinde, Hükûmetin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için geliştirdiği yeni yatırım hamlesi kapsamındaki Cazibe Merkezleri Programı’na yapılan başvuruların ivedilikle açıklanması gerektiğini belirtip, bunun işsizliğin asgariye düşürülmesinde ve yatırımların önünün açılmasında etkili olacağına dikkat çekildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nu ziyaretinde ise, Genel Başkanımız Kaan, imalat sanayiinin %25’ten %17.8’e düştüğüne dikkat çekip yasal düzenlemelerin işverenin daha rahat çalışabilmesine katkıda bulunulması gerektiğine dikkat çekti. Çalışma Bakanı ise geleceğin meslekleri, trendleri tespit edilip ona göre yatırım yapılması gerektiğini hatırlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve hükümet olarak hesaplarının 7,5 milyon yapının elden geçirilmesi ve büyük bölümünün yıkılması gerektiğine değindi. Deprem konusunda hedeflerinin 15 yılda her yıl 500 bin yapıyı yenilemek, bunun altyapısını düzenlemek, finansman kaynaklarını bulmak olacağını ifade eden Özhaseki,  her yıl 200 bini İstanbul’da 300 bini Anadolu’da olmak üzere 500 bin binanın yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini vurguladı. Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan ise MÜSİAD’ın Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade etti.

Kabinenin yeni Bakanlarından Osman Aşkın Bak’a hayırlı olsun dileklerini ileten Kaan, milli-manevi değerlerin ihyasını esas alan projeler üretip bunların desteklenmesi gerektiğini hatırlattı.


2017-08-07