MÜSİAD tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ’ye ziyaret gerçekleştirildi.

Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye ziyaret gerçekleştirildi. Görüşmeye,  MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Özyurt, Yurtiçi Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Soner Meşe, Kobi ve İş Geliştirme Komisyon Başkanı Hikmet Köse, Stratejik Sektörler Ve Politikalar Komisyonu Başkanı Burhan Özdemir ve Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Osman Özdemir katıldı.
Toplantıda, sanayi sektörünün gelişimi ve Türkiye’nin dış ticaret açığını kapatmak amacıyla “İthal Sanayi Ürünlerinin Yerlileştirilmesi Projesi” konuları hakkında fikir alış verişi yapıldı. “Mega endüstri bölgeleri” konusunun da ele alındığı görüşmede, Türkiye’nin geleceğe dönük hedefleri, masaya yatırıldı. Toplantıda ayrıca; MÜSİAD’ın BTS’ye yönelik önerileri Bakan Özlü ile paylaşıldı.

Türkiye’nin bilim, teknoloji ve sanayi politikalarının uygulanmasının sağlanması ve altyapısının geliştirilmesini hedefleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Kuzey Ege ve Güney Marmara Bölgeleri’nde limanlara entegre beş adet büyük ölçekli endüstri bölgesi kurmayı hedefliyor. Son dönemde sanayideki güçlü üretim artışını sürdürülebilir kılarak Türkiye’nin büyümesine doğrudan etkisini artırmak isteyen Sanayi Bakanlığı, söz konusu proje sayesinde hem yüksek katma değerli üretimi arttırmayı hem de ürünlerin satışında kritik önemde olan lojistik ağlarını güçlendirmeyi planlıyor.

 


2018-02-01