Türkiye-İran Ticari İlişkileri Van’da Ele Alındı

“Türkiye - İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı”, 22 Ocak Salı günü, MÜSİAD Van Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi

“Türkiye - İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı”, 22 Ocak Salı günü, MÜSİAD Van Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ile çok sayıda Türk ve İranlı iş insanları katılım gösterdi.

Protokol konuşmaları ile başlayan program, Türk ve İranlı iş insanlarının birebir görüşmeleri ile devam etti. Pek çok sektörden firmanın katılımları gerçekleştirilen program, MÜSİAD Van Şubesi Genel Kurulu ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Toplantıda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı  (DAKA) İranlı iş insanlarına Türkiye’de yatırım fırsatlarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Tüketim Merkezli Ekonomiden Üretim Merkezli Ekonomiye Geçilmesi Adına Bu Dönem Önemli Bir Fırsat

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Abdurrahman Kaan, geçtiğimiz yıl ile ilgili ekonomik değerlendirmelerde bulundu. Kaan, “Geride bıraktığımız yıl zordu, fakat bizler için bir o kadar da öğretici, geliştirici oldu diyebiliyoruz. Zorlukları doğru tahlil ederek oluşturacağımız yol haritası, bizleri kalıcı ve sürdürülebilir bir başarıya taşıyacaktır. Bunları söylerken, Türkiye Ekonomisinin kendine özgü dinamikleri olduğunu ve tehdit ya da kırılganlık fark edildiğinde bunu ortadan kaldıracak mekanizmalara sahip olduğunu, geçmişteki tecrübelerimizden biliyoruz. Bu tecrübe ve birikimin verdiği isabetli refleksle Türkiye, zor bir yıl olacağı öngörülen 2019’a, kendi siyasi ve ekonomik paradigma değişimini başlatarak iyi bir hazırlık yaptı.

Bu kararı MÜSİAD olarak önemsediğimizi ve her koşulda desteklediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.  Bu kapsamda açıklanan “Yeni Ekonomi Programı (YEP)” hepimizi, oluşturulan kara tablodan uzaklaştırarak, ülkemizin potansiyelini bir kere daha fark etmeye yöneltmiştir. 2018 yılı rakamlarına baktığımızda, ilk iki çeyrekte sırasıyla yüzde 7,2 ve yüzde 5,3 büyüyen Türkiye Ekonomisi, üçüncü çeyrekte gösterdiği 1,6 büyüme performansıyla, programın ilk aşaması olan “Dengelenme Süreci”ni başarıyla sürdürmüştür. Devam eden Dengelenme Süreci’nde bizlerin bir kazanım daha edinmesi gerekiyor: Tüketim merkezli ekonomiden, üretimi temel alan bir ekonomiye geçişte, bu süreci bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz.” dedi.

“Meselemiz Türkiye”, Slogandan Öte, MÜSİAD’ın Temel Aldığı Anlayışı İfade Ediyor”

MÜSİAD’ın neredeyse 29 yıla varan geçmişiyle Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri olduğuna dikkat çeken Kaan şöyle konuştu:

“MÜSİAD, Mayıs ayında tamamlayacağı yaşıyla birlikte, tam 29 yıldır Türkiye’nin önemli güçlerinden biridir. Gücümüz; üretmekten, gelişirken geliştirmekten, hem yerel hem global düşünebilmekten ve herkesi kucaklayan geleneğimizden geliyor. Aynı karede oluşumuzu sorgulamayan, bizimle masaya oturmaktan geri durmayan herkesle el sıkışıyoruz, birlikte yürüyoruz. Bizim, belli bir kesime yüzünü dönerek, geri kalan kitleleri görmezden gelen anlayışla bir bağımız olamaz.

Biz kardeşliğe inanıyoruz, birlikte büyümeye inanıyoruz. Bunu söylemde bırakmadığımızı, dostlarımız başta olmak üzere tüm iş dünyası yakından bilir. “Meselemiz Türkiye”, slogandan öte, MÜSİAD’ın temel aldığı anlayışı ifade ediyor. Dolayısıyla biz, samimi bir şekilde “ben bu ülke için bir şeyler yapmak istiyorum” diyen herkese elimizi uzatıyoruz.

İran İle Ticari İlişkiler Geliştirmek Adına Yoğun Çaba Harcıyoruz

MÜSİAD olarak Türkiye ile İran arasındaki ticareti artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirten MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, düzenledikleri Türkiye - İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı’nın iki ülke ticaret hacmine önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Güvercin yıl sonuna kadar İran ile ikili ticari ilişkileri artıran bu gibi etkinlikleri gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. MÜSİAD’ın Tahran ve Tebriz’de temsilciliklerinin bulunduğunu ve İran’da faaliyet gösteren önemli sivil toplum kuruluşları ile ikili iş birliği anlaşmaları olduğunu kaydeden Güvercin, MÜSİAD olarak İran’a verdikleri önemi vurguladı. Güvercin, Türkiye - İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı’na da destek veren Iran Central Chamber Of Cooperative ve TBMM İran Dostluk Grubu’nun çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade ederek sözlerine son verdi.

Türkiye ve İran Arasındaki Ticaret Hacmini Artırmak Temel Amaç

Sınır komşumuz olan İran ile 2018 yılında 8.76 milyar dolar olan dış ticaret hacmimiz ile birlikte iki ülke arasındaki yatırımların ve turizmin gün geçtikçe geliştiği göze çarparken, Türkiye - İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı her iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik iyi bir fırsat olarak göze çarpıyor.


2019-01-24