20.03.2017

MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu, kuruluşundan itibaren büyük bir önem atfettiği ve sektörün ve ülkenin gelişimi, kalkınması noktasında temel rolü oynadığını düşündüğü mesleki eğitim ile ilgili büyük adımlar atmaya devam ediyor.

Okul ziyaretleri, öğrencilere konferanslar, uygulama sınıfı açılışlarının yanında geleneksel hale gelen perakende sektörü ve eğitimcileri buluşmasının üçüncüsü gerçekleşti.

15 Mart 2017 Çarşamba günü MÜSİAD Genel Merkez’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve MÜSİAD koordinasyonunda, İstanbul geneli Pazarlama-Perakende Alanı öğretmenlerine özel, gün boyu devam eden bir program gerçekleştirildi.

Program MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu Başkanı Adil TEMİZERLER’in açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Perakende Sektör Kurulu kurucu başkanı ve MÜSİAD yönetim kurulu üyesi Ali Gökhan ER’in selamlama konuşmasıyla devam etti.

Programa katılımlarıyla MÜSİAD’a ve Perakende Sektör Kurulu’na verdiği önemi bir kez daha gösteren İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk YELKENCİ, “Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli” projesini anlattı. Özellikle mesleki eğitimi çok daha ileri bir boyuta taşımak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın da gündemde tuttuğu tematik okullardan bahsetti.

Ömer Faruk YELKENCİ’nin hitabetinden sonra tematik okullar minvalinde MÜSİAD ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Bağlarbaşı Pazarlama Perakende Tematik Lisesi” protokolü imzalandı. İmzalar Ömer Faruk YELKENCİ ve MÜSİAD Genel Başkan Vekili Eyüp UĞUR tarafından törenle atıldı. Perakende Sektör Kurulu’nun eğitim müfredatının belirlenmesinden, materyallerin teminine, ders verecek hocaların düzenlenmesinden çeşitli mesleki aktiviteler organize edilmesine dek geniş bir yelpazede eğitime ve öğrencilere katkı sağlamasına imkân tanıyacak protokol Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayına gönderildi.

İmza Giyim, Gencallar Mağazaları, Happy Center Marketleri ve Merhaba Pastaneleri sponsorluğunda hayata geçirilen programda böylece perakende sektörünün içinden gelen ve üst düzey yöneticilikler yapan konuşmacı misafirlere sahne teslim edildi.

İlk olarak Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan ÖNCEL konuşmasını takdim etti. İkinci olarak Perakende Yönetim ve Strateji Danışmanı Dr. Fatih Anıl “Pazarlamadan Perakendeye Hayata Dair” adlı kitabından öne çıkan başlıkları irdelediği bir sunum yaptı. GE Danışmanlık’tan Koray TEKAY ise yıllardır sektörün içinde edinmiş olduğu tecrübeleri aktararak kendi perakende metaforunu öğretmenlere dinamik bir şekilde anlattı. BEYPER Başkanı Ali YILDIZ sektöre istatistikler ve son gelişmeleri, takip edilmesi önem arz eden hususları dile getirdi. Verilen öğle yemeği arasını takiben Groupe SEB Perakende Müdürü Işıl EMRAH AKDOĞAN kendi perspektifinden sektörü ve izlenimlerini paylaştı. Çalışma arkadaşlarını motive etme yöntemlerini, pazarlama metotlarını içeren ilgi çekici sunumunu gösterdi. Son olarak ise Penti yönetim kurulu başkanı Sami KARİYO 2017 yılı için yabancı ve yerli birçok sektör temsilcisinin görüşlerini belirtip yorumladığı konuşmasını gerçekleştirdi. Aynı zamanda Penti marka ve kurumsal iletişim müdürü Neslihan YÖNET, firmaları kapsamında yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Soru-cevap bölümlerinin olduğu interaktif geçen konuşmaların ardından tüm konuşmacı misafirlere MÜSİAD hatıra ormanında adlarına dikilen fidanların sertifikaları hediye olarak takdim edildi. Ayrıca tüm katılımcılara Dr. Fatih ANIL’ın “Pazarlamadan Perakendeye Hayata Dair”, Koray TEKAY’ın “Müşteri Bu Işığın Altında Mı?” ve Hakan OKAY’ın “İyi Satıcı Olmak” kitapları hediye olarak dağıtıldı.

Ali Gökhan ER’in kapanış konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirilerek programa son verildi.