MÜSİAD Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu Tecrübe Paylaşımı Toplantısı gerçekleştirdi.

02.08.2017

MÜSİAD Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu 29 Temmuz Cumartesi günü UTESAV Başkanı Mehmet Develioğlu ev sahipliğinde Burak Ambalaj’da Tecrübe Paylaşımı programı çerçevesinde İstanbul Medipol Üniversitesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Nihat Alayoğlu’nu konuk etti.

İlk olarak sözü alan Basım, Yayın ve Medya Sektör Kurulu başkanı Ömer Karatemiz bu tarz tecrübe paylaşımı etkinliklerinin verimli olduğunu bu sene ilkini gerçekleştirdikleri bu programın 2 aylık periyotlarla devam edeceğini belirtti.

Ardından sözü alan MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ev sahipliğinden dolayı Mehmet Develioğlu’na teşekkürlerinin ardından Doç. Dr. Nihat Alayoğlu ile arkadaşlığına vurgu yaparak kendisinin hem MÜSİAD ’da hem Akademik alanda hem de Ticaret hayatında üstün gayret ve başarıları olduğunu belirtti. Ardından tecrübe paylaşımı programı kapsamında Doç. Dr. Nihat Alayoğlu söz aldı. Alayoğlu özetle şunları aktardı;

MÜSİAD’dan bir davet geldiği zaman cevabının doğrudan evet olduğunu söyleyen Alayoğlu, geçmişten bugüne kadar MÜSİAD’ın hep özel bir yeri olduğunu belirtti.

Aile şirketleri dendiğinde iki kavramın ortaya çıktığını, “aile”nin ve “şirket”in iki ayrı sistem ve kavram olduğunu söyleyen Alayoğlu, bunun dışında da farklı şirket türleri de olduğunu belirtti. Aile şirketlerinin ekonomiye katkısının yüksek olduğunu aktardı.

Bir yazarın sözüyle aktarımda bulunan Alayoğlu “Aile şirketi kurucuya bağlı kalırsa kurucu öldüğü zaman şirkette ölür” sözünün günümüzde farklı ifadeleri olduğunu tecrübelerinin yaşlandığını belirtti. Aile şirketlerinin birinci nesilden ikinci nesile geçme oranının %20 olduğunu, bu %20’den de üçüncü nesile geçebilen şirketlerin oranının ise %4 olduğunu belirterek nesiller ilerledikçe oranın daha da aşağıya düştüğünün altını çizdi.

Programa MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Mehmet Keçebir, MÜSİAD Yedek Yönetim Kurulu üyeleri Fatih Uysan ve Bilal Arıoğlu, Basım Yayın ve Medya Sektör Kurulu Başkanı Ömer Karatemiz ve Basım, Yayın ve Medya Sektörü üyeleri olmak üzere yaklaşık 50 üye katılım sağladı.