Bilişim Sektör Kurulu Başkanı OYLUM Zemin İstanbul Paneline Katıldı

08.11.2018

5 Kasım 2018 tarihinde MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Başkanı Fahrettin Oylum ve Bilişim Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Elektrik, Elektronik, Bilişim ve Kablo Sanayii Komitesi Meclis üyesi Dr. Faruk Sarı Zemin İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştirilen sektörel panelde konuşmacı olarak yer aldılar. Panelde MÜSİAD'ın genel yapısı, yurt dışı ihracata yönelik attığı adımlar ve kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan MÜSİAD Expo fuarı hakkında katılımcılar ile bilgi paylaşımı yapıldı.

Zemin İstanbul; Şehir/Kent Bilimi tematik alanını çerçevesinde Çevre, Enerji, Ulaşım ve Sosyal İnovasyon gibi konularla girişimcileri çekmeyi, İstanbul halkına özellikle gençlere akıllı şehir anlayışını getirmeyi hedeflemektedir. Zemin İstanbul, yerel yönetimlerde inovatif ürün ve hizmetlerin kullanılmasını, ürün ve hizmet üretiminde vatandaşla birlikte üretmeyi de amaçlayan bir yapıda olacaktır.

Projenin amacı, İstanbul’un inovasyon alanında uluslararası rekabet gücünü arttırmak, bilgi toplumuna dönüşümü hızlandırmak, bilgi tabanlı ekonomiyi ve nitelikli istihdamı geliştirmek amacıyla; bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın ve etkin kullanılması; teknoloji geliştirme, transfer ve yaygınlaştırma; işbirliği ağları ve değer zincirinin oluşturulmasıdır.

İstanbul Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenen Zemin İstanbul projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiştir. 3 ana merkezden (Kuluçka Merkezi, Eğitim-Etkinlik + Animasyon Merkezi, Deneyim Merkezi) oluşan Zemin İstanbul inovasyonun merkezinde insan olgusunu barındırmakta ve kullanıcılarına yeteneklerini gösterebilecekleri, modern bilişim ve iletişim teknolojileri çözümlerinden faydalanabilecekleri bir fırsat sunmaktadır.