Cibuti’de İş Fırsatları ve Türk Özel Ekonomi Bölgesi Çalışmaları Paneli Gerçekleştirildi

19.04.2017

18 Nisan 2017 Salı günü 09.30-12.00 saatleri arasında MÜSİAD Genel Merkez’de T.C. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ve MÜSİAD Enerji Sektör Kurulu işbirliği ile “Cibuti’de İş Fırsatları ve Türk Özel Ekonomi Bölgesi Çalışmaları” ana başlıklı panel gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Enerji Sektör Kurulu Başkanı Gökhan YETKİN’in yaptığı panelin konuşmacıları; Cibuti Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Aden Hussein ABDILLAHI ve T.C. Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Hacim Selahattin KOSAOĞLU idi.

Açılış konuşmasını MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Mahmut Asmalı’nın yaptığı panele; MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Gülten Durdu ve birçok MÜSİAD üyesi katıldı.

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Hacim Selahattin KOSAOĞLU konuşmasında; “Afrika'ya ihracatını son 10 yılda yaklaşık 4 kat artıran Türkiye'ye Cibuti'de tahsis edilen Türk Özel Ekonomi Bölgesi, Afrika pazarının Türk firmalarına açılmasında anahtar rolü üstlenecek.

Türkiye'ye Cibuti'de tahsis edilen Türk Özel Ekonomi Bölgesi, 1 trilyon dolarlık Afrika pazarına Türk firmalarının girmesinde anahtar rolü üstlenecek. Bölgede, bu yıl içerisinde ilk Türk firmasının faaliyete geçmesi planlanıyor.

Türkiye ile Afrika ilişkileri son yıllarda önemli gelişme gösterdi. Bölgeye ihracat 2015 sonu itibarıyla 12,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu rakam 2006 yılında 4,5 milyar dolar seviyelerinde bulunuyordu.

"1 trilyon dolarlık pazar"

Cibuti Özel Ekonomi Bölgesi, Türk ürünlerinin 12,8 milyon metrekarelik bir alanda 410 milyon nüfuslu ve yaklaşık 1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip Comesa Serbest Ticaret Alanı için de bir kapı olacak.” dedi.

Cibuti Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Aden Hussein ABDILLAHI ise, Cibuti’deki Yatırım Ortamını anlatan bir sunum yaptı. ABDILLAHI konuşmasında; “Türkiye'den gelecek yatırımcılar için 99 yıllık süre için daha sonra genişletilebilecek şekilde 500 hektarlık araziden oluşan bölgede faaliyet gösterecek firmalara Cibuti tarafından vergisel teşvik ve muafiyetler de sağlanacak.

Cibuti'deki diğer benzer bölgeler veya planlı yatırım alanlarında üçüncü ülkelere ve/veya işletmeci firma ve yatırımcılara sağlanan tüm avantajlar, teşvikler ve muafiyetler bu bölgedeki işletici firma ve yatırımcılara uygulanacak. Bölgenin üst ve altyapısı için gereken destek Cibuti tarafından verilecek.

Bölge, 100 milyon nüfuslu Etiyopya pazarına ve Doğu Afrika'nın iç kesimlerine erişim imkânı sağlayan güvenli kara ve demiryolu bağlantılarına en yakın mesafede bulunuyor. Ayrıca Cibuti'nin yeni Genel Kargo Limanı'nın da hemen yanı başında yer alıyor.” dedi.

Kapanış konuşmasında Cibuti ile ilgili değerlendirmelerini paylaşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak konuşmasında; “Cibuti, Akdeniz’le Hint Okyanusu’nu birbirine bağlayan çok önemli bir güvenlik ve kavşak noktasıdır. Tarihte de bu rolü her zaman üstlenmiştir. Doğu Afrika’nın dünyaya açılan önemli bir penceresidir. Cibuti’de 8 tane askeri üst mevcuttur. Bu yönüyle hem Ortadoğu’nun hem Asya hem de Afrika itibariyle gözlenen, dinlenen askeri bir yapı mevcuttur. 8 tane ülkenin askeri karargâhının niçin burada bulunmasını merak edersek Cibuti’nin tarihe bir göz atmak lazım. Cibuti tarihinde ilk defa burada askeri üst kuran ecdadımız Osmanlı’dır. Ecdadımız burada yaklaşık 400 yıl kalmıştır. Ecdadımızın askeri olarak burada kalmasının yegane üç tane sebebi vardır. Bunlardan 1’incisi güvenli ticaret, Asya, Ortadoğu ve Afrika arasındaki ticaretin güvenliğini sağlamak. 2’ncisi bu güvenlik çerçevesinde insan kaçakçılığına, köleliğe engel olabilecek güvenlik koridoru oluşturmak, 3’üncüsü de insani diplomasisiydi, vicdani diplomasiydi, şefkat ve merhamet diplomasisiydi.” dedi.

 

Cibuti Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Aden Hussein ABDILLAHI’nin yaptığı sunumu indirmek için tıklayınız!