MÜSİAD Gıda,Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu TÜBİTAK MAM ile “Güvenilir, Sağlıklı ve Helal Gıda Çalıştayına Hazırlık” Toplantısı gerçekleştirdi.

20.09.2016

MÜSİAD Gıda,Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Helal Gıda Çalıştayı hakkında görüşmek üzere TÜBİTAK MAM ile toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda ; TÜBİTAK MAM GE Pilot tesisine ziyaret yapılması, TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü ile MÜSİAD’ın ortak projeler yapılması ve  MÜSİAD’ın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Müdürlüğü’ne verilen proje hakkında bilgi paylaşıldı. Güvenilir, Sağlıklı ve Helal Gıda kapsamında diyanet, bilimsel-ARGE, üretici, tüketici ve sertifika taraflarının yer alacağı yol haritası, TÜBİTAK MAM başkanı Doç.Dr. Bahadır Tunaboylu tarafından Helal Gıda konusu ile ilgili her yıl çalıştay yapılmasının konunun öneminin vurgulanması bakımından gerekli olacağı vurgulandı ve “Güvenilir, Sağlıklı ve Helal Gıda Çalıştayına Hazırlık” Toplantısının detayları görüşüldü.

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü tarafından iç destekli proje kapsamında geliştirilen çiğ domuz eti tespit kiti hakkında ve İşlenmiş et ürünlerinde domuz eti tespiti için yeni proje yapılabileceği hakkında bilgi verildi. Bu konu ile ilgili olarak proje geliştirme, lisans hakları ve know-how konusunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu ile istişare edildi. TÜBİTAK ARDEB 1003 kapsamında yürüyen Helal Gıda projesi hakkında bilgi verildi. Sütlerde antibiyotik kalıntısının hızlı tespitine yönelik bir projeye ihtiyaç olduğu MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu tarafından bildirildi ve bir sonraki koordinasyon toplantısının Ekim ayı içerisinde MÜSİAD ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıya MÜSİAD Gıda,Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu adına MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar SEKİZKARDEŞ, Başkan Yardımcısı Vet. Dr. Can Demir, Sektör Kurulu Üyesi Zafer Gör, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi adına TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Murat MAKARACI, TÜBİTAK MAM GE Müdürü Doç.Dr.Cesarettin ALAŞALVAR, TÜBİTAK MAM Strateji Planlama Birim Yöneticisi Necdet BARLAS, TÜBİTAK MAM GE Müdür Yardımcısı Dr.İncinur HASBAY, TÜBİTAK MAM GE Baş Uzman Araştırmacı Doç.Dr.Canan DOĞAN, ve TÜBİTAK MAM GE Uzman Araştırmacı Dr.M.Esra YAYLA katılım sağladı.