Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur MÜSİAD’da Tecrübe Paylaşımı programı gerçekleştirdi.

23.01.2017

MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu tarafından Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkanı Haluk OKUTUR’un  konuşmacı olduğu Tecrübe paylaşımı programı 19 Ocak Perşembe günü Genel Merkez’de gerçekleştirildi.

MÜSİAD Gıda,Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar SEKİZKARDEŞ’in moderatör olduğu Tecrübe paylaşımı programında Haluk OKUTUR  Simit Sarayı zincirlerinin giderek geliştiğine ve her geçen gün büyümeye devam ettiğine vurgu yaparak sözlerine başladı ve kısaca şu konulara değindi;

“Bir projeye başlarken o projeye inanmak çok önemli ve hedefler koymak gerekir. Hedefleri koyup o hedeflere ulaşmak için gayret edip çalışmak gerekir. Bir iş planı mutlaka hep vardır fakat bir hedefiniz yoksa başarıya ulaşma şansınız yok demektir. Tam tersi olarak da bir hedefiniz var fakat bir iş planı bir çalışmanız yoksa sonuç maalesef yine aynıdır. Yani niyet, gayret ve tevekkül edeceğiz. Simit Sarayı da böyle oldu. O tarihlerde başladığımız Simit Sarayı projemiz bugün 20’den fazla ülkede 170’den fazla mağazamız var ve büyümemizi sürdürüyoruz.

Dünya artık çok hızlı büyüyor ve gelişiyor. Nüfus arttı, teknoloji çok gelişti  her şey o kadar hızlı değişir vaziyette ki geçtiğimiz yüzyılda bir iş kurduğunuz zaman hiç satış kaybınız olmazdı ne üretirseniz satabilirdiniz ve yaptığınız bir iş 50-60 yıl boyunca o başarıyı sürdürebilirdi. Ama artık ticari anlayışlar günümüzde çok değişti, moda gibi oldu.  Örnek verecek olursak gelecek sene hangi renk kumaşın moda olacağını bilemeyen ya da o modaya ayak uyduramayan bir tekstilcinin ayakta kalması çok zor. Ticari anlayışlarda bu şekilde bir sene sonra ticari anlayışlar değişebiliyor. Bugün çok başarılı olan bir iş modeli birkaç yıl sonra hiç başarılı olamayabiliyor ya da bugün küçümsediğimiz bir iş modeli yarın çok başarılı olabiliyor. Dünyada da bunun birçok örneği var.

Bu değişim bizim için bir avantaj 50 yıldır yapılan dünyanın en büyük 500 şirketi sıralaması artık her sene değişiyor. Bizlerde inanmalıyız ve hedefimizi dünya ölçeklerinde koymalıyız.

Tecrübe en önemli sermaye, paradan daha da önemli. Biz bu tecrübelerimizi birikimimizi, mücadele yeteneklerimizi ve sorunlar karşısında çözüm bulma kabiliyetimizi dünyanın her yerinde paraya çevirebiliriz. Böyle bakmamız gerekiyor. Dünyanın her yerinde nasıl iş yaparız, nasıl para kazanırız, ülkemize nasıl döviz getirebiliriz, ülke ekonomisine nasıl daha çok fayda sağlayabiliriz adına hedeflerimizi mutlaka büyük tutmamız gerekir. Bir şeye inanıyorsak başarma şansımız çok yüksek ama o işe yüzde yüz inanmamız gerekir.“

Haluk Okutur’un konuşmasının ardından dinleyicilerden gelen soru cevaplarla program sona erdi. Programın sonunda MÜSİAD Hatıra Ormanına Haluk beyin adına dikilen 10 adet fidanın sertifikası ve Simit Sarayı tasarımlı pasta hediye edildi.