Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Helal Expo Fuarı’nda Stant Açtı

28.11.2017

MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 23 - 25 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen 5. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi’nde stant açtı.

5. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Helal Expo fuarı, içerisinde Helal Gıda, İslami Finans, İslami Turizm, İslami Tekstil, Helal Tıp, Helal Kimya ve Ecza konularında üst düzey konuşmacıların katıldığı konferanslar Dünya Helal Zirvesi İstanbul ile eş zamanlı gerçekleştirildi.

“Güvenilir Ürüne Giden Yol” başlıklı oturumda konuşmacı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş, “Gıda Güvenliği ve Takip Edilebilirliği” hakkında sunum gerçekleştirdi. Konuşmalarında Yaşar Sekizkardeş: “Bu programın, ekonomi bakanımız tarafından önerilen ve önümüzdeki yıl etkili ölçüde yapılması beklenen Helal Expo fuarına da önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

Türkiye son yıllarda hızlı bir siyasi-ekonomik dönüşüme sahne olmaktadır. Bu dönüşümün etkileri helal alanında da yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Bir değişimin halk tarafından kabul görmesi ve topluma mâl olması hususunda MÜSİAD gibi geniş tabanlı üyeleri olup kamuoyunun kıymet verdiği sivil toplum kurumlarının rolü önemlidir.

MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu olarak, 800’ü aşkın üyemizle geçmişte olduğu gibi bu dönüşüm sürecinde de işin mutfağında sektörün paydaşları ile yoğun çalışmalar yapmakta, çalışma dosyaları ve raporlar hazırlamaktayız. Sektöre dair yaptığımız detay çalışmalarla sektörel sorunların tespiti ve çözüm önerileri sunmaktayız.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu bünyemizde proje üretim merkezi ekibimiz, hazırladığı projeler ile çalışmalarına devam etmektedir. Ekibimizce hazırlanan MOB-DEN “mobil denetim” ve “helal portal” projeleri bitmiş olup ilgili bakanlıklara sunulmaktadır.” dedi.