03.01.2012MÜSİAD Hizmet Sektör Kurulu ve MÜSİAD Berlin, birlikte programladıkları dört günlük iş gezisi kapsamında T.C. Berlin Türkiye Büyükelçiliğini ve Fedaral Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığını ziyaret etti. Büyükelçilikte heyetimizi Ekonomi Müşaviri Hakan Karaçay ve ekibi karşıladı. Türk iş adamlarına uygulanan vize uygulamaları ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı.


Fedaral Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı'nda Müsteşar Helge Tolksdorf ve yardımcılarının karşıladığı heyetimiz, iki saat süren görüşmede ülkeler arası iş birliktelikleri, Türkiye AB müzakere süreci, Almanya hükümetinin KOBİ politikası gibi önemli konular masaya yatırıldı. 


İş gezisinin ikinci gününde Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ve Berlin Partner kuruluşu ile temaslarda bulunuldu. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Suat Bakır'ın karşıladığı heyetimize odanın faaliyetleri ve hedefleri üzerine bir sunum yapıldı. İki ülke şirketleri arasında ticari faaliyetlerin artması yönünde yaptıkları çalışmalara MÜSİAD'ın katkılarının olduğunu ve bu iş birliklerinin artarak devam edeceğinden bahsetti. 

Berlin Partner kuruluşu, yürürlükte olan hibe ve destek programları hakkında detaylı bir sunum yaptı. Kuruluş Berlin'de yatırım yapmak isteyen şirketlere danışmanlık hizmetinin yanı sıra ofis bulması konusunda da yardımcı oluyor. Bu işbirliği şehri tanımayan şirketler için ciddi öneme sahip bir destek.


Görüşmelere MÜSİAD Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Mehmet Ünal ve Berlin Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Ömer Başkan'ın yanı sıra Muhammet Topaloğlu, M.Ali Özeken, M.Adil Temizerler, Salim Çam, H.Tahsin Bayraker, Nedim Kulaç, Rüştü Gümüş, Sertip Akşahin, Coşkun Topaloğlu, Ferhat Altun, Nesrin Ünal, Ayşe Temizerler, İlknur Çam, Hasan Babur, Muzaffer Türk, İlker Sezgin, Hakan Yazanel, Cihan Mutlu Aktürk, Şeref Aygün, Mustafa Ünsal Yaşaryıldız, Fikret Doğan katılım gösterdi.