10.04.20153 NİSAN 2015, İZMİR

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Makine Sektör Kurulu tarafından Wyndham Özdilek Hotel İzmir’de “İş Sağlığı ve İş Güvenliği” konulu panel düzenlendi.

İlginin yoğun olduğu panele MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, İşkur İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, MÜSİAD Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu 1. Grup Başkan Vekili Reha Yeltekin, MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı Turgay Gezer, MÜSİAD Dayanıklı Tüketim Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı A. Burak Pehlivan, MÜSİAD Tekirdağ Başkan Yardımcısı Mehmet Özkara, MÜSİAD Çanakkale Başkan Yardımcısı Murat Çakmaklar, MÜSİAD Kocaeli Başkan Yardımcısı İsmail Metin Atabay, MÜSİAD İzmir Sektör Kurulları Başkanı Sedat Bay, MÜSİAD Sakarya Sektör Kurulları Başkanı Mustafa Gavasoğlu, MÜSİADDenizli Yönetim Kurulu üyesi Aziz Soytekin, MÜSİAD İnegöl Sektör Kurulları Başkanı Musap Güleç, MÜSİAD Çanakkale Sektör Kurulları Başkanı Ömer Faruk Tosun, MÜSİAD Aydın Sektör Kurulları Başkanı Tacettin Özden, MÜSİAD İzmir Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Feridun Biçer, MÜSİAD İzmir Enerji Sektör Kurulu Başkanı Ünal Özturkut, MÜSİAD İzmir İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Türkyılmaz, MÜSİAD İzmir Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Şenol Günaydın, MÜSİAD Çanakkale Makine Sektör Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özdemir, MÜSİAD Çanakkale Metal Maden Sektör Kurulu Başkanı Eyüp Tan, çok sayıda MÜSİAD üyesi, İzmir ve çevre illerden firmaların yetkilileri katılım sağladı.

Panelin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD İzmir Sektör Kurulları Başkanı Sedat Ay, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasanın getirdiklerinin ülkemizde çok fazla bilinmediği dolayısıyla bilgi edinme ve uygulamaya dönük yanlışları öğrenme konusunda önemli bir panele imza atılacağını vurguladı.

Sorumluluk bilinciyle ve ulusal ve uluslararası alanda güçlü adımlarla ilerlediklerini söyleyen MÜSİAD Genel Merkez Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu 1. Grup Başkan Vekili Reha Yeltekin, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda sahip olduğumuz değerler silsilesinde bu konuyu önemsiyoruz ve MÜSİAD’lı işverenlerin bu konuda öncü olacağını biliyoruz ifadelerini kullandı.

İş Güvenliği Kültürü Oluşturulmalı

Panelin konuşmacılardan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Baş Müfettişi Ertan Gül İş güvenliği ve sağlığında üç sacayağının birlikte hareket etmesi gerektiği, bu konunun kültürümüzün bir parçası olması ve çocuktan başlayan bir eğitimle bu konuya eğilmemiz gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “İş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi mümkündür. Bu sıkıntıları önlemek için Devlet, işveren ve işçi birlikte hareket etmelidir.  Devlet denetleyecek, işveren kuralları uygulayacak, işçi ise var olan kurullara uyacak. Burada yapılması gereken İş güvenliği kültürünü yaygınlaştırmak ve iş güvenliği konusuna eğitim dünyamızda çocukluktan başlatılan bir zorunlu ders haline getirmektir.

İş güvenliği ve sağlığı konusunda Devletin sadece ceza yazmasının yeterli olmadığını vurgulayan Gül, “işveren ve işçide farkındalık olmak zorundadır. Bana bir şey olmaz mantığı ile iş hayatında önlem almamak kazalara ve olaylara kapı aralar. Sağlıklı ve güvenlikli davranış şekli bir alışkanlık olmalıdır. Ayrıca her işletmenin iş güvenliğinde uzman alanında faal olan nitelikli uzmanlar çalıştırması gerekmektedir. Düşük fiyatlı ve nitelikli olmayanların bu konularla tercih edilmesi iş güvenliği ile ilgili çalışmaları göz ardı edecektir” ifadelerini kullandı. Panelde konuşmacı olarak söz alan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Serdar Anlaş, ileride oluşabilecek kazalar sonucu başımıza gelecek kaoslara insanı düzeyde kafa yorma ve çaba göstermemiz gerektiğini vurguladı. Anlaş, “ Türkiye’ de AB ölümcül kaza oranı 100 bin işçide 20 işçidir. Bu rakam diğer ülkelere oranla oldukça yüksek bir rakamdır. İş sağlığı kültürünün yanında işverenin bu konuda uygulayıcı prosedürleri önemsemesi gerekmektedir. İşletmeler iş sağlığı konusunda planlama yapmalı ve sürece yönetilmesi gereken bir olgu olarak bakmalıdır. Bir işletmede herkes sorumlu davranır, her işletme 1.sınıf işletme mantığında hareket ederse kaza ve olayların önüne geçebilir’ diye konuştu.