MÜSİAD Lojistik SK ve İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından “YGM Sistemi ve Antrepoculuk” Paneli Gerçekleştirildi.

25.01.2017

26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlamaları etkinlik programı kapsamında, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu ve İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından, 24 Ocak 2017 tarihinde MÜSİAD Konferans Salonunda, "Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Sistemi ve Antrepoculuk" konulu bir panel gerçekleştirildi.

MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Sayın Emin TAHA ve İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil İbrahim BOZKUŞ tarafından yapılan açılış konuşmaları sonrasında; MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Metin Korkmaz moderatörlüğünde, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Harun USLU, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Halit HANOĞLU ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri Komite Başkanı Sayın Yusuf ÖLÇEN yaptıkları sunumlar ile yakın dönemde yapılan düzenlemeler ekseninde yeniden şekillenen Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Sistemini özellikle antrepoculuk faaliyetleri özelinde ele aldılar.

2008 yılında uygulanmaya başlanan Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği sisteminde dönem içerisinde uygulama farklılıkları yaşansa da sistem yürürlükte kalmaya devam ediyordu. En son olarak 2016 yılının Ekim ayında yayımlanan 6 Seri Numaralı Gümrük Genel Tebliği ile YGM sisteminin işleyişine ilişkin pek çok yeniliğin yanı sıra antrepolarla ilgili işlem süreçlerini ilgilendiren düzenlemeler gerçekleştirilmişti.

Bu kapsamda, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu ve İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü olarak 2017 yılında da T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı misyonu ve çizdiği vizyon çerçevesinde gümrük hizmetlerinin bu sektörde faaliyet gösteren paydaşlara daha hızlı, verimli ve kaliteli bir biçimde sunulması amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında MÜSİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen panel ve yüksek düzeyde katılımla gerçekleşti.

Panelin son bölümünde konuşmacıların, dinleyicilerin sorularını yanıtlamasının ardından panel programı hediye takdimi ile son buldu. Panelistler adına MÜSİAD Hatıra Ormanına dikilen fidanların sertifikaları konuşmacılara takdim edildi. Ardından İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil İbrahim Boskuş tarafından MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu ile ortak çalışmalarından dolayı Sektör Kurulu Başkanı Sayın Emin Taha Beye plaket takdim etti. Dinleyici ve konuşmacılarla çekilen hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.