12.04.2017

MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu, 12.04.2017 Çarşamba günü Bağcılar Edip İplik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Pazarlama Perakende Alanı Öğretmeni Sn. Ezgi DAĞDAŞ’ın rehberliğinde gerçekleştirilen ziyarette öğrencilere GE Danışmanlık’tan Sn. Koray TEKAY tarafından “Nedir Bu Perakendecilik?” başlıklı sunum yapıldı.

Sunum, geleneksel perakende-organize perakende ayrımı, bu iki kavramın Türkiye’deki tarihsel gelişimi, eldeki istatistikleri hakkında bilgileri içeriyordu. Bir perakende mağaza yöneticisinin idare ettiği ekip, görsel düzenleme, ürün yerleşimi, data, finans, değerler gibi unsurların havadaki bir uçak metaforu üzerinden anlatılması öğrenciler tarafından ilgiyle dinlendi. Satış danışmanlığının gerçekte nasıl bir meslek ve perakende kariyerinde kilometre taşlarının en önemlisi olduğu vurgulandı. Mesleğin asıl sırrının tek tek satıştan doğan bir zorunlulukla “detayları önemsemek” şeklinde ifade edildiği anlatıldı. Farklı şirket ve markalara verilen perakende danışmanlık eğitimleri boyunca elde edilen tecrübeler aktarıldı. Satış üzerine yapılmış sosyal deney videoları izletildi.

Daha sonra öğrencilerin soruları cevaplandı. Teşekkür konuşmasının ardından MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu çalışmasıyla Tekbir Giyim tarafından açılan uygulama sınıfı gezildi. Böylelikle program sona erdi.

Ziyaret ve seminere MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gökhan ER, Perakende Sektör Kurulu Başkanı Adil TEMİZERLER ve Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Koordinatörü Hasret Ali GENÇ katıldı.