04.05.2017

MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu ve Tekstil ve Deri Sektör Kurulu 4 Mayıs 2017 Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Gümüşsuyu kampüsünde yer alan Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi’nde Tekstil Mühendisliği bölümü hocası Prof. Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy’un çalışmaları hakkında bilgi alındı. Uzun bir süredir engelli insanların günlük hayatta rahat edebilmeleri için farklı ürünler tasarlayan ve üreten ekip ile ilgili projeler dinlendi.

Engel olarak nitelendirilmesi akla gelmeyen birçok problemin ciddiye alınıp kıyafetlerde modifiyeler yaparak çözülmesi ve çekilen sıkıntıların minimuma indirilmesi için Nevin Hoca ve öğrencilerinin tüm faaliyetleri değerlendirildi. Projenin kısa tanıtım videosu izlendi.

Bunun akabinde ise Perakende Sektör Kurulu ve Tekstil ve Deri Sektör Kurulu’nun engelli-engelsiz ayrımı gütmeden tüm vatandaşlara hitap edebilen bir tekstil akımının hayat bulması ve ticari anlamda da başarı elde edebilmesine nasıl katkı sağlayabileceği istişare edildi.  Bu minvalde daha geniş katılımlı ve gündemin yalnızca Engelsiz Tekstil olacağı çapraz bir toplantı gerçekleştirilmesine karar verildi.

Toplantıya MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gökhan Er, Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, sektör kurulu üyeleri, Özdem Bilirdönmez, Koreli Tarık Baykal, Zeki Eren, Yunus Kartal, Fatih Canpolat, Kani Yoksul, Perakende Sektör Kurulu üyesi Yusuf Taşdemir katıldı.